Із Донецька у Черкаси бізнесмен вивіз завод і 25 працівників

Ілля Леоненко, керівник підприємства “Донецьк-Реактив” Привозил всех своих сотрудников осенью 2014‑го в Черкассы. Затем еще раз — в мае этого года на День химика. Чтобы люди посмотрели город, ­обстановку и выбрали, где хотят жить.

Был готов ­забрать из Донецка всех — рабочих, водителей погруз­чиков, слесарей. Но они отказались. Хотя я и квартиры снимать предлагал. Специалисты, люди со стажем, со мной переехали. Они понимают, что их знания там никому не нужны, — розповідає 35-річний Ілля Леоненко, керівник підприємства “Донецьк-Реактив”. Воно виготовляє хімічні реактиви для атомних станцій, пише Gazeta.ua.

Частину виробництва та працівників перевезли до Черкас улітку торік. Завод у Донецьку зупинився весною 2015-го. Зараз закінчують ремонт нового приміщення. Планують запустити перший цех у листопаді.

Коли зрозуміли, що треба переїжджати з Донецька?

— Я навчався у МГІМО (“Московский государственный институт международных отношений”. — “ГПУ”). Знаю, що таке “русский мир”. Чотири роки слухав від одногрупників: “Крым — наш”, “Севастополь — город славы русских моряков”. Цей досвід допоміг зрозуміти, що буде завтра. Зібрав колектив. Спитав: хто ходив на референдум за ДНР? Двоє підняли руку. Сказав: ви свій вибір зробили, допрацьовуєте і прощаємось. Оголосив, що завод переїжджає в Черкаси. Це було як грім серед ясного неба. Підприємство росло, ми готувалися відкрити новий цех, уже купили обладнання. Люди були шоковані. Я назвав їм можливі варіанти розвитку подій. Перший: у Донецьку лишається виробництво. Також будуємо підприємство в Черкасах. Донецьке працюватиме на російський ринок, черкаське — на світовий. Другий варіант: буде війна. Заводу загрожує знищення. Тому краще вивезти все, поки не пізно. Третій варіант: усе буде добре — побігають і розійдуться по домівках. Але в таке я не вірив.

У середині травня минулого року поїхали в Черкаси шукати приміщення. Обрали це місто, бо тут є хімічні підприємства, спеціалісти.

Хто виїжджав першим?

— Люди до останнього сподівалися, що до осені ситуація заспокоїться. Мовляв, пересидимо на морі. А у вересні повернемося в Донецьк, поведемо дітей до школи. Думали, Рінат Ахметов (донецький мільярдер, один із лідерів Партії регіонів. — “ГПУ”) про все домовиться, не допустить війни на Донбасі. В липні–серпні підприємствами вже ходили озброєні люди. У мого знайомого на заводі дуже дорогі станки. Вони їх побачили і сказали: якщо хоч один вивезеш, розстріляємо тебе й сім’ю. Будеш жити, працювати в Донецьку. Він так і не виїхав.

Який момент став для вас переломним?

— Коли був у Черкасах, подзвонили будівельники, які робили ремонт у моєму будинку в Карлівці за Пісками: “Пришли вооруженные люди с шевронами батальона “Восток”. Сказали: дом по законам военного времени забирают. Здесь будет штаб”. Будинок — на узвишші. З нього видно всю округу. Вони там і засіли. У дворі зробили окопи, бліндажі. Стало ясно, що повертатися в Донецьк моїй родині не можна. Дружину, маму й дітей лишив у Черкасах. Поїхали з батьком забрати речі, організувати перевезення заводу. Жили тоді в Донецьку на зйомній квартирі. Свою продали, щоб звести дім. Забрав документи дітей зі школи й садочка. Тато вантажив обладнання. Забирали нове, зі складу.

Завод розташований недалеко від Донецького аеропорту. Снаряди прилітали на територію — пошкодили склад, вікна повилітали.

Що зараз із заводом?

— Ми хотіли його розібрати й перевезти в Черкаси. Три місяці демонтували. Наприкінці серпня були готові вантажити й шукали можливість виїхати. У перші дні вересня прийшли озброєні люди. Вигнали працівників, опечатали приміщення. Сказали, що ми незаконно намагаємося вивезти майно молодої республіки. Погрожували розстріляти. Якби була можливість, я б свій завод там підірвав, щоб він нікому не дістався.

Скільки грошей витратили на переїзд?

— Близько мільйона гривень.

70 відсотків вашої продукції йде на експорт. Як вплинула війна на роботу з іноземними партнерами?

— Німецькі партнери приїжджали в Черкаси — подивилися на будівництво, документи. Підтримали нас фінансово. У нас нема кредитної заборгованості. Підприємство жило й розвивалося за власні кошти. Обговорювали проект на три роки. Потрібна інвестиція близько 450 тисяч євро. 2015-го отримали 150 тисяч євро.

Ви працювали й на російський ринок?

— За півтора року їм не вдалося замінити наші реактиви. Пропонували перенести виробництво в Москву чи Петербург. Коли справа доходить до вигоди у бізнесі, то “русский мир” закінчується.

Вас звинувачували у фінансуванні терористів. Чим закінчилася історія?

— Це було замовлення. Людина, яка отримала за це гроші, більше не працює в СБУ. У країні — війна. Легко під каток кинути будь-яке підприємство. Це було серйозне випробування. Постачальникам, клієнтам, банкам надіслали листи, що я фінансую тероризм. Призначили комплексну перевірку податкової. Працювали п’ять осіб. 20 днів перевіряли. Порушень не виявили. Підприємству 25 років, у нас нема сумнівних операцій. Власники — я й батько. Податківці сказали: не думали, що донецький бізнес може так працювати.

Чим займаються бізнесмени-переселенці, які не змогли вивезти свої підприємства з Донбасу?

— У них закінчуються гроші. А без стартового капіталу не можуть відкрити свою справу.

Обіцяли, що будуть компенсації за працевлаштування переселенців. Ми їх не отримуємо. Бо виявляється, що підприємство, яке перереєструвалося з Донецька у Черкасах, права на такі компенсації вже не має. А в нас 25 працівників-переселенців. Кажу чиновникам: я врятував завод. Ми ще нічого не виробляємо, але платимо зарплату, податки. Орендуємо квартири для працівників. Купили туди все — постільну білизну, посуд, ложки, виделки, рушники. Для бізнесменів переселенців потрібен пільговий період — рік або два. Ніяких перевірок і податків. Щоб можна було відновити роботу.

Теми: Черкаси
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Замовив убивство товариша: на Черкащині поліцейські провели спецоперацію, аби врятувати життя 54-річного чоловіка
  2. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  3. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
  4.  У Черкасах загадали жертв Голодомору
ОПИТУВАННЯ

Оцініть наш портал


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ