Дочка засновника сільського музею хвилюється за майбутнє експозиції

Погибляцький народний краєзнавчий музей (с. Погибляк Лисянського району) – в занепаді, пише в листі «Прочерку» дочка засновника музею Олександра Вдовиченка смілянка Валентина Макушенко. 

Музей розповідає історію села і Лисянського краю від глибокої давнини (часів Трипільської культури) до кінця ХХ століття. Серед найцікавіших постатей села – голова місцевого колгоспу Каленик Сипченко, який, заховавши в лісі запаси зерна, врятував односельчан від Голодомору; делегат Всесоюзного з’їзду колгоспників Никифор Дубовий; відомий історик-краєзнавець Олексій Дубовий, який у 1976-1994 роках був одним із керівників Черкащини.

Погибляцький музей – один із важливих культурних центрів Лисянщини, сюди приїздять з екскурсіями учні з багатьох населених пунктів району. І от раптом...

«Пишу, бо не можу мовчати, – пише в редакцію Прочерку Валентина Макушенко. – Мій батько, працюючи в школі учителем історії, створив музей. Сьогодні музей носить звання Народний, він відзначений багатьма нагородами, зокрема від імені Президента Л. Кучми. Із 70-ти років стажу більшу частину років батько посвятив створенню музею. Це важка кропітка праця. Сьогодні музей у занепаді. Мені телефонують із села, що його розкрадають, не прибирають і т.д.».

– Подивіться на фотографії, які зробив онук засновника, мій племінник під час відвідин музею. Він працює в Яблунівській школі учителем початкових класів і організував екскурсію туди – дітей привіз. І він побачив те, чого не повинні бачити діти, батьки і всі інші люди, які заходять туди... – крізь сльози розповіла Валентина Олександрівна кореспондентові «Прочерку» в телефонній розмові. – Просто жах. Усе розбивається, не прибирається, там була покража. Взагалі багато непорозумінь... Я там була в липні, питала про долю деяких експонатів. Мені директор музею Валентина Іллюк відповіла, що не знає... А цього року в грудні виповнюється 60 років із дня започаткування музею!

У сільській раді Погибляка переконані, що Валентина Олександрівна, м’яко кажучи, занадто згущає барви.

– Музей у нас в ідеальному стані – через те, що він розміщений у Будинку культури, – розповідаєсекретар сільради Галина Капустинська. – Для шкіл району проводяться екскурсії. Пам’ять Олександра Вдовиченка належно вшановується: при вході в музей встановлено меморіальну дошку на його честь, музей названо його ім’ям, до Будинку культури веде березова алея, яку школярі посадили в пам’ять про Олександра Олександровича. В самому музеї встановлено погруддя Вдовиченка і зроблено Куточок засновника. Справді, крадіжка в музеї була. Сільський голова звертався в міліцію, приїздила слідча група, проводила слідчі дії. Що ще можна зробити – я не знаю...

Такої ж думки дотримуються і в районі.

– У музеї все нормально, – вважає начальник відділу культури Лисянської райдержадміністрації Лілія Заполочна. – Експозиція утримується добре, деякі вітрини поновлено, з’явилися нові експонати: приносили люди. В тому числі й сільський голова Петро Іллюк із дружиною поповнювали фонди музею. Знаєте: десь вирили із землі копійку, десь люльку козацьку... Вишиті рушники приносили. Що ж до «викрадених» експонатів – вони просто перенесені в інший зал, тому що на тому місці зробили експозицію, присвячену Вдовиченку. Кожен, хто має якісь сумніви, може приїхати в Погибляк і переконатися на власні очі.

Автору цього матеріалу пощастило сім років тому побувати в Погибляцькому музеї – він справді має досить багату експозицію, але плин часу вже тоді давалися взнаки. Було помітно, що створений у радянський період сільський музей нелегко переносить випробування долі – смерть засновника, брак коштів у дотаційному сільському бюджеті, відсутність опалення... Ми можемо припустити, що те, що одним здається «ідеальним станом музею», інші сприймають як «занепад».

Втім, стан сільських культурних осередків – проблема не лише Погибляка. Під час однієї з нещодавніх нарад в облдержадміністрації в.о. начальника управління культури ОДА Микола Суховий розповів і про труднощі, які можуть виникнути в сільських бібліотек і музеїв у зв’язку з децентралізацією.

– Усе буде залежати від фінансових можливостей місцевих громад, – наголосив пан Суховий. – І бібліотечні, і музейні фонди належать до відповідних державних фондів. Тому при ліквідації або злитті закладів необхідно передбачати повернення або передачу фондів у музеї, які є у державній частині музейних фондів, а бібліотечних фондів місцевих бібліотек – до бібліотек вищого рівня.

Втім, хочеться вірити, що унікальний Погибляцький музей – занадто багате зібрання, щоб залишитися без уваги місцевої та обласної влади.

Максим Степанов

 

Теми: Лисянка
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Замовив убивство товариша: на Черкащині поліцейські провели спецоперацію, аби врятувати життя 54-річного чоловіка
  2. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  3. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
ОПИТУВАННЯ

Оцініть наш портал


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ