Захист незахищених. Де у Черкасах знайти безкоштовного адвоката?
- 1-04-2016, 17:53
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 1486
У Черкасах улітку 2015 року запрацював місцевий центр з надання вторинної правової допомоги. Що таке вторинна правова допомога? Це безкоштовне надання адвоката соціально незахищеним громадянам, допомога зі складанням документів до суду і представництвом у суді. За вісім місяців роботи до черкаського центру за правовою допомогою звернулися понад 700 людей.
Адвокати центру виграли не одну судову справу. Однією з найгучніших є історія черкащанина Володимира Райченка. Він як інвалід 1-ої групи по зору має право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Проте кондукторка автобуса №4 не тільки вимагала від нього оплати проїзду, але й обзивала його лайливими словами, пише Громадське ТБ:Черкаси.
Володимир Райченко, інвалід першої групи по зору:
«Я звернувся до правового центру, де мені надали адвоката. Він допоміг подати до суду на перевізника. Судова справа тривала сім місяців, але ми її виграли, хоч і частково: мені відшкодували матеріальну шкоду у розмірі 6 грн за проїзд та моральну шкоду − 1 тис. гривень, хоча я хотів 10 тис. грн».
Станіслав Скіць, директор Черкаського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги:
«Основна частина наших клієнтів − це малозабезпечені люди, чий сукупний рівень доходів нижчий від прожиткового мінімуму. На другому місті по кількості клієнтів – інваліди. Також до нас можуть звертатися учасники бойових дій, діти-сироти й інші визначені законом особи. Для громадян правова допомога є безкоштовною, адвокат отримує винагороду із державного бюджету. Тобто робота адвоката повністю оплачується. Всього по області працює понад 100 адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу. Безпосередньо з нашим центром працюють 32 адвокати в цивільних та адміністративних справах».
Людмила Гриценко, адвокат:
«Коли з’явилася ця ідея − надати можливість всім категоріям населення, особливо малозабезпеченим, право на безкоштовного адвоката, – мене це надихнуло і я вирішила спробувати. Співпраця з певними категоріями населення дозволяє людині розширити свої межі сприйняття, також допомагає знаходити вихід із різних ситуацій. Крім того, це ще й авторитет, на який працює адвокат. Одна річ, коли ти ходиш тільки на "платні" суди, і зовсім інше, коли тебе бачать в суді і на безкоштовних справах. Тоді судді розуміють, що перш за все ти – людина».
«Для того, щоб отримати безоплатного адвоката, особа, перш за все, повинна входити до категорії соціально незахищених людей. Потім потрібно звернутися у Центр безоплатної правової допомоги та надати довідку про доходи. Вирахувати категорію дуже просто, головне, щоб людина мала паспорт та ідентифікаційний код. Тоді наші спеціалісти з’ясовують, чи потрапляє людина до певної категорії. Якщо так, то в той же день їй надають адвоката», − директор Черкаського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги Станіслав Скіць.
Окрім Черкас, місцеві центри з надання вторинної правової допомоги діють також у Золотоноші, Смілі та Умані.