Вища квартплата чи якісні послуги: чого чекати черкасцям від ОСББ
- 9-04-2016, 16:35
- Черкаси та область / Головне
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1282
У Черкасах налічується 1450 багатоквартирних будинків. 165 із них наразі об’єдналися в ОСББ. Іншим доведеться поквапитися зі своїм рішенням до 1 липня 2016 року. Саме до цього часу, згідно з Законом України, який передбачає реформування житлово-комунального господарства, співвласники багатоквартирних будинків мають об’єднатися в ОСББ чи обрати управителя для свого будинку.
Сайт vikka.ua з’ясовував, що це означатиме для містян.
Стара та звична для українців проблема ЖКГ, як і більшість болючих національних питань, пречудово зміцнила свої корені на ґрунті національного менталітету. Зжате роз’яснення цього інформаційного посилу поміщається у вислові: якщо ви не займаєтесь своїми проблемами, то вони займуться вами.
Пасивність у питанні створення ОСББ чи виборі управляючої компанії не допоможе уникнути змін. Якщо мешканці не визначаться, міська рада сама призначить їм управителя. Новий керівник заключить з ними договір і протягом року мешканці будинку не зможуть вплинути на ситуацію.
За словами головного спеціаліста відділу сприяння ОСББ департаменту ЖКК Черкаської міської ради Юрія Кучеренка, нові ОСББ створюються в місті досить інтенсивно. “Раніше до ОСББ входив один будинок. Були випадки, коли в одному багатоквартирному будинку створювалося до трьох ОСББ. Остання ж тенденція – це створення ОСББ на два будинки”, – повідомив чиновник та пояснив, що така консолідація наразі вигідна власникам квартир.
Також Юрій Кучеренко висловив припущення, що у разі нестворення ОСББ управляючими компаніями залишаться СУБи. Принаймні про проведення конкурсів щодо призначення управляючих компаній та їх учасників головний спеціаліст відділу сприяння ОСББ поки не чув.
При цьому він підкреслив, що зміни в оплаті тарифів відбудуться у будь-якому разі. “Скоріше за все, зросте квартплата, тому що прийдеться платити управителю за послуги та капремонт. Раніше ця послуга називалася “за утримання будинків і прибудинкової території”, тепер її замінять на “управління будинком”, – зазначив Юрій Кучеренко.
За його словами юридичний та організаційний етапи створення ОСББ можуть вкластися у місячний термін. Але це за умови взаєморозуміння власників квартир. “У будинку, де я мешкаю, ми не можемо створити ОСББ вже три роки”, – зазначив фахівець.
Створення ОСББ – це в першу чергу взяття відповідальності за утримання свого будинку на себе, долучення до організаційних питань, пошуки компромісів. У цьому переконана голова нещодавно створеного в Черкасах ОСББ “МЖК Ротор” Марина Давидова. До об’єднання увійшли одразу два черкаських будинки. Це 14-поверхівки по вулиці Руставі №25 та №27, збудовані у 1992 році. Переговори щодо об’єднання сусіди вели з літа.
За словами голови ОСББ, це був досить складний процес. Необхідність від’єднання від СУБу стала очевидною, коли були неодноразово проігноровані потреби мешканців будинку. “Ми не змогли допроситися виділити нам пісок та фарбу для благоустрою прибудинкової території. Взимку в наш двір жодного разу так і не заїхала снігоочисна техніка. У СУБі всі послуги, за які ми платимо, треба довго добиватися. У людей, які працюють, просто немає на це часу. Краще все робити самим, усвідомлюючи, за що конкретно ми платимо, що хочемо зробити”, – зазначила Марина Давидова.
Наразі в їхньому ОСББ вирішили залишити тарифи на тому ж рівні, що сплачували СУБу. Адже встановлені в будинках індивідуальні теплові пункти не дозволяють заощаджувати на опаленні. Очевидно, що будинки треба утеплювати. Це для мешканців черговий головний біль: треба швидко визначитись із кошторисом, своїми можливостями та програмами фінансування.
“Ми стикаємося з менталітетом, який лишився у спадщину від радянських часів: почекаємо, можливо, хтось зробить це за нас. На щастя, це не стосується більшості. Залишитись в СУБі означало, що все буде на старому рівні. Об’єднавшись в ОСББ, маємо перспективу”, – повідомила голова ОСББ.
Нагадаємо, участь в ОСББ не передбачає спеціальних тарифів для пільгових категорій громадян. Тож тим, хто сам не покриває свої витрати на комунальні послуги, відверто не вигідно вступати в об’єднання. Кому доведеться розділити їх витрати на комуналку, якщо вони залишаться в управляючій компанії, та наскільки у зв’язку з цим збільшаться тарифи для звичайних платників – питання відкрите та непопулярне. Адже перехід на ринкові умови передбачає збільшення тарифів.
“Я прихильник збільшення тарифів на комунальні послуги. Пільги – прихована причина зменшення якості послуг. Теперішні ж тарифи не відображають реального економічного стану СУБів, але вони не хочуть втрачати ринок. Переконаний, що з 1 липня нічого суттєво не зміниться”, – зазначив у коментарі радник черкаського міського голови Руслан Негода. Він має власний досвід створення ОСББ та керування об’єднанням.
На переконання експерта, питання тарифів суттєво залежить від політичного піару. Через те й гальмуються реальні кроки у цьому напрямку. Тим не менш, наступним етапом розвитку ОСББ в Черкасах він вбачає їх об’єднання в асоціацію, як це зроблено у Львові, Новоград-Волинському та інших містах України