Олександр Турченяк: «Захистом від рейдерів може стати кредит у банку або передача власності у оренду »
- 20-09-2016, 13:42
- Черкаси та область / Економіка
- опублікував Наталка Петренко
- 0
- 785
Економічний експерт, почесний голова правління ГС «Агенція підтримки підприємництва та інвестицій» Олександр Турченяк – про можливість не стати жертвою рейдерських атак.
- За 1 півріччя цього року до комісії із питань розгляду скарг у сфері держреєстрації при Мін'юсті надійшло біля 600 скарг. Більшість заявників вимагали від недавно створеної комісії неможливого: повернути їм захоплене рейдерами майно. Лише біля 70 таких скарг отримали перспективу: було скасовано рішення про вчинення тих чи інших реєстраційних дій із активами або корпоративними правами в держреєстрах прав на нерухомість і реєстрі підприємств. Найбільш поширеними є такі способи захоплення підприємства, як: через акціонерний капітал, кредиторську заборгованість, органи управління та оспорювання підсумків приватизації. Про масштаби рейдерства в Україні свідчать ті факти, що: в Україні діє щонайменше 40-50 спеціалізованих рейдерських груп, які складаються з досвідчених юристів та економістів; кількість захоплень сягає 3000 на рік; щорічний обсяг сегмента поглинань і злиттів (без приватизації) становить понад 3 млрд. дол. США; результативність рейдерських атак – понад 90 %.
За таких умов – чи існує можливість для українських бізнесменів не стати жертвами рейдерів?
Безперечно, для надійного упередження рейдерських захоплень, необхідним є введення на законодавчому рівні таких змін, як обов'язок нотаріуса бути присутнім на зборах акціонерів підприємств - із моментальним вчиненням реєстраційних дій після зборів, та введення права проведення реєстраційних дій лише на підставі оригіналів документів, а не нотаріально завірених їх копій.
Проте, існують кілька простих дій, що допоможуть захистити свій бізнес від рейдерства уже сьогодні.
Варіант №1 - взяти кредит під заставу бізнесу. Варіант №2 - здати своє майно в оренду друзям за 1 грн. на рік. Накладення власниками додаткових обтяжень на корпоративні права або на об'єкти нерухомості допоможе побудувати дієвий захист від шахрайських і рейдерських дій. Створення певних умов, що обмежують здатність власника здійснювати у повній мірі свої права на володіння, користування і розпорядження майном, не дозволить рейдерам придбати повноцінні права на це майно. Таким обтяженням може стати кредит у банку із передачею нерухомості у заставу. У випадку встановлення контролю над активом, рейдерам доведеться зіштовхнутися із інтересами фінансової установи – та необхідністю виплатити кредит для виведення об'єкта з-під контролю банку. Іншим варіантом може бути передача об'єкта дружньому підприємству у оренду - за 1 гривню. При зміні власника, договір оренди зберігає силу, і, як наслідок, рейдери зможуть отримати 1 гривню - за об'єкт, що перебуває у оренді.