Мільйон доларів безвідсоткового кредиту від суду, земля і майновий комплекс на додачу
- 26-05-2017, 13:55
- Черкаси та область / Головне / Суспільство
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1311
Апеляційний суд Черкаської області «прокредитував» відомого місцевого забудовника на мільйон доларів, йому ж дістається майновий комплекс та «золота» земля в центрі Черкас.
У черговому розслідуванні Кропиви піде мова про долю довгобуду будівлі Апеляційного суду Черкаської області по вулиці Гоголя 300, де забудовник отримавши кошти так і не увів в експлуатацію будівлю суду, натомість проводить будівництво багатоквартирного житлового будинку. Сьогодні основне приміщення Апеляційного суду вже знаходиться в колишньому готелі «Росава», а історія із спірним будівництвом бере свій початок ще в 2004 році. Спір як не дивно, досить успішно вирішується саме на користь забудовника.
Ты помнишь как все начиналось…
Наприкінці 2004 року Апеляційний суд та ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» уклали угоду на реконструкцію будівлі колишнього дитячого садка під будівлю суду. Загальна вартість договору складала 4 млн. 953 тис. грн.. До кінця 2007 року були оплачені роботи на 4 млн. 940 тис. грн. однак об’єкт не було здано в експлуатацію через його неготовність. Після цього фінансування реконструкції дитсадка під будівлю суду не здійснювалося. Примітним є те, що як такого узгодженого графіку будівництва між замовником та підрядником не було зафіксовано.
У лютому 2005 року Черкаська міська рада прийняла рішення ліквідувати дитсадок №75 за адресою Гоголя 300, змінити статус майнового комплексу з дитсадка на комплекс адміністративних будівель та дала згоду на передачу комплексу на баланс Апеляційного суду. У жовтні 2005 року міська рада передала земельну ділянку по Гоголя 300 у постійне користування суду загальною площею 0,5030 га. Фактично міська рада віддала безкоштовно майновий комплекс дитсадка та землю під ним в оперативне управління апеляційним судом.
Попри те, що забудовник отримавши значні кошти, на той час сума в 4,94 млн. грн. складала майже 1 млн. доларів та не виконавши реконструкцію в повному обсягу тривалий час замовник не вирішував спір в судовому порядку. Лише у грудні 2014 року, через 7 років після останніх проплат підряднику, Апеляційний суд звернувся з позовом до Господарського суду Черкаської області. Позивач вимагав розірвання договору із забудовником ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» та відшкодування збитків у розмірі сплачених коштів 4,94 млн. грн. В свою чергу, підрядник подав зустрічний позов в якому вимагав визнати за ним право власності на незавершене будівництво та заперечив позовну заяву суду і повідомляв про постійне недофінансування будівництва, через що воно і не було завершене.
На початку 2015 року Апеляційний суд та ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» уклали мирову угоду. За нею підрядник визнавав, що суд профінансував виконання робіт з реконструкції вартістю 4,94 млн. грн., в свою чергу суд визнав, що роботи на зазначену суму були виконані. Загальна вартість об’єкту визнана у 5,03 млн. грн. (до профінансованої суми додалося ще 89 тис. грн. балансової вартості дитсадка). В свою чергу підрядник набував, а позивач визнавав право власності на незавершену будівлю реконструкції і зобов’язувався на кошти у сумі 5,03 млн. грн. відремонтувати приміщення Апеляційного суду в колишньому приміщенні готелю «Росава» по вул. Верхня Горова 29. Варто відзначити і комічність ситуації в тому, що експертним шляхом так і не вдалося встановити реальну вартість виконаних підрядником робіт, через відсутність відповідної документації. Тож за реальну вартість було взято суму профінансовану судом.
Натисніть для збільшення:
Нагадаємо, що станом на січень 2015 року, коли укладалася мирова угода (Головою Апеляційного суду був як і залишається нині Володимир Бабенко), вартість долару на чорному ринку гуляла в районі 25 грн., в реальному продажу його не було. Тож кошти у розмірі 5,03 млн. грн. складали порядка 200 тис. доларів.
Пожалів вовк кобилу, оставив хвіст та гриву
В результаті укладення мирової угоди засвідчувалося, що апеляційний суд надав приватній фірмі безвідсотковий кредит в майже 1 млн. дол., з яких вдалося повернути лише 200 тис. дол. До того ж колишня будівля дитячого садка у 3600 кв. м. ставала власністю забудовника, а відтак і ласий шматок землі у 0,5030 га в центрі міста. Цього разу підрядник не втрачав часу і швидко почав реконструкцію будівлі суду в готелі «Росава», куди врешті-решт і вїхав суд.
Однак на таку щедрість без сліз за «золоту» землю в центрі міста та майновий комплекс не могли дивитися прокурори. У листопаді 2015 за скаргою прокурора Київський апеляційний господарський суд скасував мирову угоду і направив справу на повторний розгляд в Господарський суд Черкаської області.
Подальші рішення судів лише трохи покращили настрій прокурорам, але суті рішень не змінили. Представники ж Апеляційного суду вже виступали в судах фактично підтримуючи інтереси забудовника.
Так 9 грудня 2016 року Господарський суд приймає рішення визнати за ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» лише право власності на результати реконструкції будівлі по Гоголя 300 на суму у 4,94 млн. грн. 22 лютого 2017 року Київський апеляційний господарський суд відхиляє апеляцію прокурора і визнає право власності на результати реконструкції за забудовником. А вже 27 квітня Вищий Господарський суд ставить крапку, відхиляє скаргу прокурора і залишає в дії попередні рішення.
Балансова вартість недореконструйованої будівлі складає лише 89 тис. грн. або ж 1,78% від загальної вартості майнового комплексу. Тоді як визнані в судовому порядку роботи власником яких став ТОВ «Черкасизілізобетонбуд» складають 4,94 млн. грн. або ж 98,22%, що цілком дасть змогу оформити право власності найближчим часом.
Будувати суд і не збиралися?
Не обмежуючись вивченням лише судових рішень вдалося з’ясувати цілу низку цікавих, але важливих деталей цього скандального будівництва, які опосередковано вказують, що будувати адміністративно-офісне приміщення із прибудованим приміщення Апеляційного суду і не збиралися.
Так довгобуд виглядає сьогодні
28 лютого 2006 року виконавчий комітет міської ради видав дозвіл ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» на будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщенням по вул. Гоголя 302. Це сусідня земельна ділянка з ділянкою на якій розміщений колишній дитячий садок. На ділянці за цією адресою знаходиться менша частина багатоповерхівки. Основна її частина знаходиться саме на землі яка була виділена для Апеляційного суду цілісним комплексом разом з будівлею колишнього дитсадка.
4 листопада 2008 виконавчий комітет вносить зміни до попереднього рішення від 28 лютого 2006 року і називає це будівництво вже «будівництво адміністративно-офісного центру по вул. Гоголя 302». Однак як видно з архівних карт, тут триває будівництво саме багатоповерхівки, більшість площі якої знаходиться саме на землі яка передана в користування Апеляційного суду.
Хоча в паспорті об’єкту вказується початок будівництва 2012 рік, воно розпочалося значно раніше.
Фото з архіву за 2009 рік
У червні 2011 року Черкаська міська рада приймає рішення про поновлення договору оренди ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» по вул. Гоголя 302 на загальну площу 0,3030 га, з цієї площі 0,0744 га у спільному користуванні з Апеляційним судом, - йдеться у рішенні міськради яке наявне в редакції.
Договір на дану земельну ділянку є в розпорядженні редакції, укладений він 6 лютого 2012 року та підписаний від імені міської ради, тодішнім секретарем Горкуном В.І. Примітним є і те, що межі ділянки погоджені у серпні 2011 року тодішнім головою Апеляційного суду Подорогою В.М. Фактично цим рішенням та договором легалізовано побудову багатоповерхівки, а землю на якій вона знаходиться виведено із адреси Гоголя 300 на адресу Гоголя 302.
Зеленим позначено ділянку площею 0,3030 га, адреса Гоголя 302, оранжевим кольором позначено площу у 0,0744 га яка була вилучена з ділянки Апеляційного суду і включена в адресу Гоголя 302. Розовим позначено земельну ділянку Апеляційного суду за адресою Гоголя 300 площа якої нині 0,4286 га (вилучено 0,0744 га)
У вересні 2014 року на основі відповідного рішення міської ради та договору ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» реєструє право власності на незавершене будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями по вул. Гоголя 302 на земельній ділянці 7110136400:02:030:0024 площею 0,2286 га та ділянці Апеляційного суду 7110136400:02:030:0025 площею 0,7440 га. – загальна площа 0,3030 га.
За результатами кінцевого рішення Вищого господарського суду ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» тепер має всі можливості оформити право оренди і на земельну ділянку по вул. Гоголя 300 за кадастровим номером 7110136400:02:030:0026 площа якої нині складає 0,4286 га (нагадуємо, що вона передавалася Апеляційному суду площею 0,5030 га, але 0,0744 га були виведені раніше).
Засновниками-контролерами ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» є Діденко Ірина Олексіївна та Діденко Дмитро Валерійович. Останній є президентом групи компаній «Добробуд». Саме ця компанія нині займається продажем квартир у багатоквартирному будинку по Гоголя 302.
Насамкінець додамо, що в Апеляційному суді Черкаської області на наш інформаційний запит, щодо проведення робіт ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» в приміщенні суду в готелі «Росава» та щодо нинішнього статусу земельної ділянки яка була надана в постійне користування Апеляційного суду по вул. Гоголя 300 надавати інформацію відмовилися.
На додаток – сюжет Антени: