1952 року на Черкащині активно працювало підпілля ОУН, - історик

1952 рік був зовсім недавно…

Щоб усвідомити це, достатньо згадати, що це – рік народження багатьох відомих людей, які досі «в тренді». 1952 року своє перше «агу» сказав майбутній  український політик-патріот Ваня Заєць і потренував голос майбутній співак Коля Гнатюк, цього ж року вперше «агукнув» малий Вовка Путін у Ленінграді (Петербурзі) і йому піддакнув одноліток Петька Симоненко у місті Сталіно (Донецьку)… 1952 року у Лондоні проголосили новою королевою Єлизавету Другу, яка править і по сьогоднішній день, а в Києві науковці розробили першу електронно-обчислювальну машину, програми для якої прописала Катерина Ющенко родом з Чигирина на Черкащині.

Підпільники ОУН - Василь Николин («Мороз») та Володимир Скоренький («Богун»). Після загибелі

Підпільники ОУН - Василь Николин («Мороз») та Володимир Скоренький («Богун»). Після загибелі "Богуна" (на фото - справа) в бою, розпочалися арешти його друзів у Лисянському районі сучасної Черкащини

У цей же час в самому центрі України, на межі сучасних Київської області і Черкаської (до створення якої залишалося 2 роки) тривали… бої і арешти підпільників Організації Українських Націоналістів (ОУН).

Спекотні літні дні 1952-го зустріла в камері МГБ жителька села Городецьке Уманського району Явдоха Свинар – зв’язкова ОУН, у якої під час обшуку виявили речі арештованих і засуджених до страти бойовиків «Черника» і «Змагуна», а у сараї – прикопаний бідон з-під молока, повний підпільної української літератури та ще «страшнішу» річ – радіоприймач «Родіна», через який підпільниця слухала новини Вільного Заходу.  Заодно у тому ж уманському Городецькому «гебісти» арештували цілу родину Яценків: Мефодія, Соломію, Марію та Івана. Їх звинувачували у допомозі бойовикам ОУН (переховуванні повстанців та їхніх речей) та у зберіганні антибільшовицької літератури. Окрім того, слідчі з’ясували, що Іван Яценко у квітні 1952 року побував і у Києві, де за завданням підпілля поширював листівки ОУН. У ті ж дні у лісі біля Гострої Могили Ставищанського району на межі з Черкащиною теж відкопали бідон з націоналістичною літературою, а в сусідньому селі провели низку арештів утримувачів конспіративних квартир ОУНівців. Найгучнішим став арешт учасника Другої світової Івана Бондара – нагороджений багатьма бойовими відзнаками СРСР, серед яких була і медаль «За відвагу», ветеран не побоявся сказати, що Сталін нічим не кращий за Гітлера, проти якого він воював, а Москва – тюрма для народів не згірш від нацистського Рейху…

Історик Юрій Щур, вивчивши архіви СБУ, стверджує: 1951-52 роки видалися нелегкими для чекістів багатьох районів сучасних Київщини і Черкащини. У бою, знищивши двох офіцерів МГБ, загинули повстанці Василь Николин (псевдо «Мороз») та Володимир Скоренький («Богун»). Під час слідства встановлено, що вони за допомогою місцевих жителів поширювали листівки у Лисянському районі сучасної Черкащини та в чотирьох районах сусідньої Київщини.  В іншому бою полягли ще троє бойовиків – «гебісти» були вражені тим, як вони тримали оборону проти цілого підрозділу – при цьому мали на озброєнні дві німецькі гвинтівки і один радянський автомат, два «нагани» і один пістолет, одну гранату і… націоналістичну літературу.  Завдяки хитрості агентурно-бойової групи МГБ вдалося захопити живими повстанців з позивними «Кобзар» і «Богдан» – на двох вони мали три пістолети, дві гранати, автомат ППШ, літературу й компас.

Влітку 1952 року низка арештів за допомогу ОУН прокотилася у Христинівському, Уманському і Ладиженському (був тоді й такий) районах. Особлива увага – «неблагонадійній» інтелігенції, зокрема, вчителям. Серед заарештованих – Коваленко, Сокирський, Ліщина, Гаркавенко – всього 17 осіб.

Коли їх допитували слідчі МГБ, десь далеко в місті на Неві вчився робити перші звуки майбутній працівник КГБ і президент сусідньої нам держави, а нинішня королева Британії отримувала корону. Це було відносно недавно – 65 років тому…

Ярослав Звенигора

Козацький край

ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Помилкова інфомація подана щодо Василя Николина. Він ніколи н еприймав участі у рейдах на схід, та загинув восени 1951 року уХмельницькій області в Віньковецькогому районі, керівником ОУН якого і являвся. А на Київщині разом з Скореньким загинув Віталій Мельник уродженець Віньковецького району Хмельниччини.
2 марта 2021 21:02
Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Замовив убивство товариша: на Черкащині поліцейські провели спецоперацію, аби врятувати життя 54-річного чоловіка
  2. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  3. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
ОПИТУВАННЯ

Оцініть наш портал


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ