Про історію Черкаського обласного краєзнавчого музею

Черкаський обласний краєзнавчий музей є одним з найстаріших музеїв України. Він був створений у травні 1918 р. за ініціативою місцевого осередку «Просвіта» та вчительської громадськості міста, як історико-педагогічний музей імені Тараса Григоровича Шевченка.

Черкаський обласний краєзнавчий музей є одним з найстаріших музеїв України. Він був створений у травні 1918 р. за ініціативою місцевого осередку «Просвіта» та вчительської громадськості міста, як історико-педагогічний музей імені Тараса Григоровича Шевченка.

Основу зібрання музейної колекції склали предмети побуту, знаряддя праці, документи та стародруки, які передали музею мешканці міста, матеріальні цінності, що були реквізовані з панських маєтків Бобринських, Балашових, Браницьких, Лопухіних, Кантакузенів-Сперанських, а також військові реліквії Орловського та Брянського полків, які зберігались в полковій церкві.

Сьогодні – це сучасний культурний та освітній центр, один з найбільш відвідуваних та популярних закладів обласного підпорядкування. Він є центром музейної та краєзнавчої справи Черкащини.

Музей володіє величезною кількістю експонатів і наші фонди є безцінним надбанням українського народу. Тут зберігаються раритети європейської і світової культури.

Гордістю музею є археологічна колекція, яка являє собою велику кількість пам’яток матеріальної культури від палеоліту до середньовіччя, серед якої скіфські золоті прикраси та колекція кераміки Трипільської культури з поселень протоміст Тальянки, Майданецьке та Чичиркозівка.

Раритетами нашого закладу є збірка стародруків, серед них, найдавніша рукописна книга – список Пересопницького Євангелія, завершений іноком Переяславського монастиря Петром у 1571 р., «Апостол» - книга надрукована у 1623 р. з дощок першодрукаря Івана Федорова та священні для іудейської культури сувої Тори.

У фондах зберігається велика природнича колекція, яка представлена опудалами різних птахів, диких тварин, а також палеонтологічною та мінералогічною колекціями.

Велика етнографічна колекція представлена вишитими сорочками (дитячі, жіночі, чоловічі), рушниками, тканими налавниками, ряднами, мережаними підзорами, наволочками, серветками, скатертинами, виробами з кераміки та дерева.

Особливе місце  в музейній колекції займають унікальні речі періоду козацької доби: пістолі, гармати різного калібру і розміру, порохівниці, абордажні піки, бойові сокири, рушниці. Цікавою є також колекція унікальних полкових прапорів часів Кримської (1854 – 1856) та Російсько-турецької (1877 – 1878) воєн.

Музей також володіє унікальною колекцією Шевченківських видань – це прижиттєві та посмертні видання творів Тараса Григоровича Шевченка, переклади на мови народів світу, видані в різний час та в різних державах.

Нині збірна фондова колекція музею налічує понад 170 тисяч одиниць збереження основного та науково-допоміжного фондів і кожен артефакт зберігає не тільки історію, а й енергетику людей, які його виготовили чи користувалися ним багато років тому.

Наша фондова колекція, без сумніву, викликає значний інтерес до ознайомлення з нею через різні форми просвітницької роботи. Тому працівники музею роблять все для того, аби ефективно використовувати свої можливості для популяризації музейної колекції. Саме з цією метою та в рамках відзначення 100-річчя з часу створення, колектив закладу започатковує своє профільне видання «Музейний Часопис», перший номер якого присвячений фондовій колекції Черкаського обласного краєзнавчого музею.

«Музейний Часопис» планується як щорічне видання, в якому, крім популяризації музейної фондової колекції, буде приділена особлива увага науковій та просвітницькій діяльності закладу, а також новим надходженням до музейних фондів.

Директор Черкаського обласного краєзнавчого музею Собко І.В.

Теми: Черкаси
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  2. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
  3. У Черкасах загадали жертв Голодомору
  4. Черкащан просять принести до обласного краєзнавчого музею експонати, які розповідають про російсько-українську війну 2014–2024 років.
  5. На Черкащині запанувала європейська зима
ОПИТУВАННЯ

Чи треба Україні вступати в НАТО?


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ