Про історію Черкаського обласного краєзнавчого музею
- 29-05-2018, 21:19
- Черкаси та область / Наш край
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 2713
Черкаський обласний краєзнавчий музей є одним з найстаріших музеїв України. Він був створений у травні 1918 р. за ініціативою місцевого осередку «Просвіта» та вчительської громадськості міста, як історико-педагогічний музей імені Тараса Григоровича Шевченка.
Основу зібрання музейної колекції склали предмети побуту, знаряддя праці, документи та стародруки, які передали музею мешканці міста, матеріальні цінності, що були реквізовані з панських маєтків Бобринських, Балашових, Браницьких, Лопухіних, Кантакузенів-Сперанських, а також військові реліквії Орловського та Брянського полків, які зберігались в полковій церкві.
Сьогодні – це сучасний культурний та освітній центр, один з найбільш відвідуваних та популярних закладів обласного підпорядкування. Він є центром музейної та краєзнавчої справи Черкащини.
Музей володіє величезною кількістю експонатів і наші фонди є безцінним надбанням українського народу. Тут зберігаються раритети європейської і світової культури.
Гордістю музею є археологічна колекція, яка являє собою велику кількість пам’яток матеріальної культури від палеоліту до середньовіччя, серед якої скіфські золоті прикраси та колекція кераміки Трипільської культури з поселень протоміст Тальянки, Майданецьке та Чичиркозівка.
Раритетами нашого закладу є збірка стародруків, серед них, найдавніша рукописна книга – список Пересопницького Євангелія, завершений іноком Переяславського монастиря Петром у 1571 р., «Апостол» - книга надрукована у 1623 р. з дощок першодрукаря Івана Федорова та священні для іудейської культури сувої Тори.
У фондах зберігається велика природнича колекція, яка представлена опудалами різних птахів, диких тварин, а також палеонтологічною та мінералогічною колекціями.
Велика етнографічна колекція представлена вишитими сорочками (дитячі, жіночі, чоловічі), рушниками, тканими налавниками, ряднами, мережаними підзорами, наволочками, серветками, скатертинами, виробами з кераміки та дерева.
Особливе місце в музейній колекції займають унікальні речі періоду козацької доби: пістолі, гармати різного калібру і розміру, порохівниці, абордажні піки, бойові сокири, рушниці. Цікавою є також колекція унікальних полкових прапорів часів Кримської (1854 – 1856) та Російсько-турецької (1877 – 1878) воєн.
Музей також володіє унікальною колекцією Шевченківських видань – це прижиттєві та посмертні видання творів Тараса Григоровича Шевченка, переклади на мови народів світу, видані в різний час та в різних державах.
Нині збірна фондова колекція музею налічує понад 170 тисяч одиниць збереження основного та науково-допоміжного фондів і кожен артефакт зберігає не тільки історію, а й енергетику людей, які його виготовили чи користувалися ним багато років тому.
Наша фондова колекція, без сумніву, викликає значний інтерес до ознайомлення з нею через різні форми просвітницької роботи. Тому працівники музею роблять все для того, аби ефективно використовувати свої можливості для популяризації музейної колекції. Саме з цією метою та в рамках відзначення 100-річчя з часу створення, колектив закладу започатковує своє профільне видання «Музейний Часопис», перший номер якого присвячений фондовій колекції Черкаського обласного краєзнавчого музею.
«Музейний Часопис» планується як щорічне видання, в якому, крім популяризації музейної фондової колекції, буде приділена особлива увага науковій та просвітницькій діяльності закладу, а також новим надходженням до музейних фондів.
Директор Черкаського обласного краєзнавчого музею Собко І.В.