Повітряні бої відбулися над Христинівкою
- 17-07-2018, 16:21
- Черкаси та область / Війна РФ проти України
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 1512
Колишнє Івангородське летовище на день відновило своє функціональне призначення. Тут відбувся Етап Кубку Європи з авіамодельного спорту "Повітряні бої" ACES "WW I" та "WW II". Змагання присвячувались нашому земляку, уродженцю села Велика Севастянівка, військовому льотчику Івану Григоровичу Драченку. На Христинівщині подібні змагання відбуваються вже вп'яте, а третій раз - саме як Етап Кубка Європи.
7 липня тут було чутно рев літаків, які беруть участь у повітряних боях Першої та Другої Світових воєн. Це копії або напів-копії справжніх бойових літаків того часу, виконані в масштабі 1:12, керуються дистанційно пілотами з землі та замість стрільби змагаються у справності польотів та зрізуванні стрічок, що прикріплені до хвостів літаків суперників. Тут ми можемо побачити копії японських бомбардувальників Накадзіма, американські винищувач Хеллкет, Беланка та Корсар, радянські ІЛ-2 та СУ-2 та інші.
В змаганнях взяли участь 12 спортсменів у класі "WW І" та 14 спортсменів - у класі "WW ІІ". До слова, майже усі учасники є членами збірної України у своїх класах, призерами багатьох світових та європейських етапів кубків. Тобто, рівень змагань був дуже високим. Прибули спортсмени з Полтави, Кременчука, Одеси, Києва, Республіки Молдова та інших.
Одночасно в повітря злітає 6 або 7 літаків. У класі "WW II" приводом гвинта може бути електричний двигун або ж двигун внутрішнього згорання. До хвоста кожного з них прикріплено 7 метрів стрічки. Бій триває 7 хвилин. Бали зачисляються за зрізування кінчика стрічки суперника, як то кажуть"сісти на хвіст", за кількість часу, проведеного в повітрі, за недоторканість власної стрічки. В класі "Перша світова" очки також зачисляються за вдалий зліт та посадку, а також за зрізування стовпчиків, які розташовані на землі, та, особливо цікаво, за копійність літака. Участь у цьому класі беруть тільки повні копії відповідних літаків Першої Світової війни. Це і розмітка та фарбування, розміщення пілота, кулеметів, 4-тактний мотор тощо. За це також зачисляються бали. У цьому класі Христинівку представляють Віктор Андрійчук та Євген Святелик.
Кожен пілот здійснює 4 вильоти. За їх результатами визначаються кращі, які беруть участь у фінальному зальоті. Ті, хто у підсумку набрав найкращі бали за результатами усіх етапів, мають право брати участь в Кубку Європи з авіамодельного спорту "Повітряні бої" 2018.
Серед учасників змагань є пілоти справжніх літаків. Зокрема, спортсмен з Полтави Генадій Дерикаптан - колишній штурман бойового штурмового літака, а спортсмен з Молдови й досі є діючим пілотом. Ще один учасник змагань з Полтави був диспетчером аеродрому бойових літаків під час АТО.
Керує проведенням етапу координатор змагань з авіамодельного спорту Любов Шумовська з Полтави.
"Зараз наша збірна активно готується до участі в Кубку Світу, який пройде в серпні в Чехії. Загалом наша команда має гарні успіхи у цьому спорті. На Кубку Світу в 2014 році ми зайняли перше загальнокомандне місце, як і в 2013 році в Фінляндії",-з невимовною гордістю говорить Любов Шумовська. "Цей спорт пов'язаний з вивченням історії. Цікавий він і тим, що, стоячи на землі, можна відчути себе учасником справжнього повітряного бою. Це азарт, це адреналін". Цього дня пані Любов святкувала свій день народження. Редакція газети приєднується до усіх привітань та бажає успіхів у всіх починаннях, а нашій збірній, якою вона переймається-найвищих вершин п'єдесталів.
Двоє з тих, хто точно буде у складі збірної нашої країни з авіамодельного спорту - христинівчани Олександр Митник та Євген Митник. Саме Олександр Митник є ініціатором та організатором цих змагань. Займається авіамодельним спортом вже десятий рік. В 2017 році на Кубку Європи Олександр Митник в класі "WW I" зайняв 2 місце, в класі "WW II" - 5 місце, а його син Євгеній-3 місце в класі "WW II". На минулій світовій першості в Фінляндії Євгеній зайняв четверте місце.
Змагання з "Повітряного бою" - це і спорт, і хоббі, і адреналін водночас. Можна купити вже готовий літак і запускати його, але ці спортсмени воліють власноруч виготовляти свої моделі, купуючи тільки комплектуючі частини. Загалом змагання були і якісно організовані, і пройшли в напруженій та запеклій боротьбі до самого фінального сигналу про завершення. Чого тільки вартий той факт, що під час фінального зальоту в класі "WW II" в небі та неушкодженим залишився лише один літак. Проте, як і більшість спорту в Україні, цей існує більше не завдяки, а всупереч. Тримається виключно на захопленні ентузіастів, які, хоч і є збірниками України, усі витрати з підготовки та участі в першостях беруть виключно на себе. При цьому показуючи як і гарний рівень організації, так і неабиякі результати на міжнародних змаганнях.
Євген Фіголь, газета "Христинівська сорока" №24(519) 12.07.2018