Не «речник», а «речниця» - про жінок черкаські ЗМІ нині пишуть майже втричі частіше у жіночому, а не чоловічому роді

Не «речник», а «речниця» - про жінок черкаські ЗМІ нині пишуть майже втричі частіше у жіночому, а не чоловічому родіЧеркаські видання стають прогресивно-збалансованими - засвідчив гендерний моніторинг найбільших електронних та друкованих ЗМІ Черкащини.

Протягом тижня, 8-14 лютого 2021 року, було досліджено майже 800 публікацій  7 електронних та 3 друкованих обласних ЗМІ Черкащини. А саме - 654 публікації у електронних ЗМІ («Кропива», «Новини Черкас», «Про Все», «Провінція», «Прочерк», «Рідна Черкащина» та «ЧеСНо») – і 112 публікацій у газетах «Вечірні Черкаси», «7 днів Черкаси» та «Черкаський край».

Мета моніторингу – визначити рівень гендерної чутливості одеських медіа, а саме – співвідношення експерток/експертів (тих, кого цитують, хто коментує), героїв/героїнь (про кого йдеться, або є згадки в публікаціях), кількість фемінітивів у текстах, а також наявність стереотипного та сексистського контенту у журналістських матеріалах. Окрім цього, відстежували публікації на гендерну тематику.

Загалом, у ЗМІ прослідковується тенденція попередніх моніторингових періодів – коли на позначення однієї особи, у одному словосполученні, на позначення наукового ступеня жінки, вживаються і фемінітив, і маскулінітив – наприклад, «завідувачка кафедри, кандидат медичних наук…»

Особливістю нинішнього моніторингового періоду є відносне зростання кількості експертів/героїв публікацій у темах освіти чи медицини – але пов’язане це суто із тим, що наразі посади у цих сферах займають, переважно чоловіки.

Це – одна із головних причин того факту, що у друкованих медіа у 26% жінки є експертками  журналістських матеріалів і у 13% – героїнями.

За узагальненими результатами моніторингу усіх ЗМІ, у 100%  експертки та героїні фігурують  у публікаціях на тему соціальної політики та соцзахисту.

За період моніторингу їх не виявлено зовсім у публікаціях рубрики «розваги\дозвілля». Жінки не ставали експертками у публікаціях на тему політики, культури, волонтерства, проте були героїнями статей у цих тематиках.

Найбільше, порівняно з іншими двома виданнями, думки жінок як експерток представлені в матеріалах газети «Вечірні Черкаси» (32%), і саме тут їх найбільше як героїнь публікацій (18%). Однак ці показники засвідчують значне домінування чоловіків.

В усіх виданнях зафіксовано значну кількість фемінітивів, хоча подекуди медіа ще вживають чоловічий рід на позначення професій, посад, діяльності жінок (маскулінітиви). Наприклад, у газеті «Вечірні Черкаси» слово «начальник» вживається поряд з фемінітивом «заступниця». Також, у різних публікаціях вживається як «директор», так і «директорка».

Загалом, у всіх трьох друкованих ЗМІ за моніторинговий період виявлено 71% фемінітивів – майже втричі більше, ніж маскулінітивів.

Найбільш гендерночутливим виданням Черкащини у лютому 2021 року є газета «Вечірні Черкаси»: індекс гендерної чутливості - 40%.

У черкаських інтернет-виданнях відсоток експерток вищий – 33%, так само  і героїнь – 20%. Найчастіше саме жінки коментували теми соцполітики/ соцзахисту та волонтерства / благодійності – разом із тим, у публікаціях на ці теми жінки повністю відсутні як героїні. Цілковито відсутні жінки – як експертки чи героїні - у публікаціях на тему «війна /армія». 100% жінки є експертками публікацій на тему «розваги\дозвілля», і майже половина - 44% - жінок стають героїнями таких публікацій.

Найбільше експерток – у матеріалах інтернет-видань «Про Все» (40%) та «ЧеСНо» (33%), дещо менше – у публікація інтернет-видання «Прочерк» (33%). Найменше – 22% експерток за період моніторингу було виявлено у новинах інтернет-видання «Кропива». У цьому ж виданні лише чоловіки були героями публікацій. Як і в «Новин Черкас».

При цьому в новинах «Кропиви» та «Провінції» - найбільше фемінітивів (по 87%).  Дещо менше їх – у публікаціях інтернет-видання «Про Все» (75%).  Рівнозначне вживання фемінітивів та маскулінітивів (50%) виявлено у публікаціях інтернет-видань «Новини Черкас» та «Рідна Черкащина».

Цікаво, що у публікаціях інтернет-ЗМІ «Кропива» та «Про Все» за моніторинговий період у публікаціях вживається і «жінка-підприємиця, жінка-науковиця, жінка-мисткиня,  жінка-спортсменка,  жінка-освітянка, жінка-журналістка, жінка-регіональна лідерка, жінка-громадська діячка, жінка-волонтерка», так і «жінка-медик». У публікаціях видання «Новини Черкас» поряд із «директорка» жінку називають «директор». У публікації інтернет-ЗМІ «Прочерк», у статусі жінки поєдналися «завідувачка» та «кандидат».

Загалом, у всіх інтернет-ЗМІ за моніторинговий період виявлено 70% фемінітивів – майже втричі більше, ніж маскулінітивів.

Найбільш гендерночутливим черкаським інтернет-виданням лютого стало видання «Про Все» (46%), на другій позиції – «Провінція» (42%), на третій – «ЧеСНо» (40%).

За період моніторингу ні у друкованих, ні у інтернет-ЗМІ  гендерних стереотипів виявлено не було, як, на жаль, і публікацій на гендерну тематику.

Загальний Індекс гендерної чутливості черкаських медіа у лютому – 39%. Це – середній показники по Україні. Ознайомитися з результатами лютневого моніторингу регіональних медіа 24 областей (інфографіка) можна сайті Волинського прес-клубу, або на сторінці у Facebook.

 

__________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань України відбувається у  межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

 

ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. На Черкащині розпочався сезон кліщів
  2. Україна може претендувати на 280 мільярдів доларів російських активів
  3. Черкаська область посідає девʼяте місце за рівнем захворюваності на туберкульоз в Україні
  4. Батьки, учні та викладачі виступили проти закриття професійного ліцею у Черкасах (ВІДЕО)
  5. Черкаси підтримують армію: на сесії міськради проголосували за суттєву підтримку ЗСУ
  6. У Черкасах виявили водія, у якого норма алкоголю перевищувала у понад 15 разів
  7. На Черкащині судитимуть директорку підприємства, яка привласнила бюджетні кошти
  8. 15000 доларів за незаконний перетин державного кордону: на Черкащині викрито схему
  9. Черкаський університет від початку повномасштабного вторгнення передав військовим майже 4 млн грн
  10. Сплатить штраф за хибний виклик: черкащанка повідомила про зґвалтування доньки сусідів
ОПИТУВАННЯ

Оцініть наш портал


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ