Не «речник», а «речниця» - про жінок черкаські ЗМІ нині пишуть майже втричі частіше у жіночому, а не чоловічому роді
- 25-02-2021, 12:38
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Наталка Петренко
- 0
- 563
Черкаські видання стають прогресивно-збалансованими - засвідчив гендерний моніторинг найбільших електронних та друкованих ЗМІ Черкащини.
Протягом тижня, 8-14 лютого 2021 року, було досліджено майже 800 публікацій 7 електронних та 3 друкованих обласних ЗМІ Черкащини. А саме - 654 публікації у електронних ЗМІ («Кропива», «Новини Черкас», «Про Все», «Провінція», «Прочерк», «Рідна Черкащина» та «ЧеСНо») – і 112 публікацій у газетах «Вечірні Черкаси», «7 днів Черкаси» та «Черкаський край».
Мета моніторингу – визначити рівень гендерної чутливості одеських медіа, а саме – співвідношення експерток/експертів (тих, кого цитують, хто коментує), героїв/героїнь (про кого йдеться, або є згадки в публікаціях), кількість фемінітивів у текстах, а також наявність стереотипного та сексистського контенту у журналістських матеріалах. Окрім цього, відстежували публікації на гендерну тематику.
Загалом, у ЗМІ прослідковується тенденція попередніх моніторингових періодів – коли на позначення однієї особи, у одному словосполученні, на позначення наукового ступеня жінки, вживаються і фемінітив, і маскулінітив – наприклад, «завідувачка кафедри, кандидат медичних наук…»
Особливістю нинішнього моніторингового періоду є відносне зростання кількості експертів/героїв публікацій у темах освіти чи медицини – але пов’язане це суто із тим, що наразі посади у цих сферах займають, переважно чоловіки.
Це – одна із головних причин того факту, що у друкованих медіа у 26% жінки є експертками журналістських матеріалів і у 13% – героїнями.
За узагальненими результатами моніторингу усіх ЗМІ, у 100% експертки та героїні фігурують у публікаціях на тему соціальної політики та соцзахисту.
За період моніторингу їх не виявлено зовсім у публікаціях рубрики «розваги\дозвілля». Жінки не ставали експертками у публікаціях на тему політики, культури, волонтерства, проте були героїнями статей у цих тематиках.
Найбільше, порівняно з іншими двома виданнями, думки жінок як експерток представлені в матеріалах газети «Вечірні Черкаси» (32%), і саме тут їх найбільше як героїнь публікацій (18%). Однак ці показники засвідчують значне домінування чоловіків.
В усіх виданнях зафіксовано значну кількість фемінітивів, хоча подекуди медіа ще вживають чоловічий рід на позначення професій, посад, діяльності жінок (маскулінітиви). Наприклад, у газеті «Вечірні Черкаси» слово «начальник» вживається поряд з фемінітивом «заступниця». Також, у різних публікаціях вживається як «директор», так і «директорка».
Загалом, у всіх трьох друкованих ЗМІ за моніторинговий період виявлено 71% фемінітивів – майже втричі більше, ніж маскулінітивів.
Найбільш гендерночутливим виданням Черкащини у лютому 2021 року є газета «Вечірні Черкаси»: індекс гендерної чутливості - 40%.
У черкаських інтернет-виданнях відсоток експерток вищий – 33%, так само і героїнь – 20%. Найчастіше саме жінки коментували теми соцполітики/ соцзахисту та волонтерства / благодійності – разом із тим, у публікаціях на ці теми жінки повністю відсутні як героїні. Цілковито відсутні жінки – як експертки чи героїні - у публікаціях на тему «війна /армія». 100% жінки є експертками публікацій на тему «розваги\дозвілля», і майже половина - 44% - жінок стають героїнями таких публікацій.
Найбільше експерток – у матеріалах інтернет-видань «Про Все» (40%) та «ЧеСНо» (33%), дещо менше – у публікація інтернет-видання «Прочерк» (33%). Найменше – 22% експерток за період моніторингу було виявлено у новинах інтернет-видання «Кропива». У цьому ж виданні лише чоловіки були героями публікацій. Як і в «Новин Черкас».
При цьому в новинах «Кропиви» та «Провінції» - найбільше фемінітивів (по 87%). Дещо менше їх – у публікаціях інтернет-видання «Про Все» (75%). Рівнозначне вживання фемінітивів та маскулінітивів (50%) виявлено у публікаціях інтернет-видань «Новини Черкас» та «Рідна Черкащина».
Цікаво, що у публікаціях інтернет-ЗМІ «Кропива» та «Про Все» за моніторинговий період у публікаціях вживається і «жінка-підприємиця, жінка-науковиця, жінка-мисткиня, жінка-спортсменка, жінка-освітянка, жінка-журналістка, жінка-регіональна лідерка, жінка-громадська діячка, жінка-волонтерка», так і «жінка-медик». У публікаціях видання «Новини Черкас» поряд із «директорка» жінку називають «директор». У публікації інтернет-ЗМІ «Прочерк», у статусі жінки поєдналися «завідувачка» та «кандидат».
Загалом, у всіх інтернет-ЗМІ за моніторинговий період виявлено 70% фемінітивів – майже втричі більше, ніж маскулінітивів.
Найбільш гендерночутливим черкаським інтернет-виданням лютого стало видання «Про Все» (46%), на другій позиції – «Провінція» (42%), на третій – «ЧеСНо» (40%).
За період моніторингу ні у друкованих, ні у інтернет-ЗМІ гендерних стереотипів виявлено не було, як, на жаль, і публікацій на гендерну тематику.
Загальний Індекс гендерної чутливості черкаських медіа у лютому – 39%. Це – середній показники по Україні. Ознайомитися з результатами лютневого моніторингу регіональних медіа 24 областей (інфографіка) можна сайті Волинського прес-клубу, або на сторінці у Facebook.
__________________
Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань України відбувається у межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.