Бармени проти тютюнопаління у закладах ресторанного господарства
- 6-02-2015, 19:43
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 1004
Працівники черкаських кафе та ресторанів висловили негативне ставлення до куріння цигарок та кальянів у закладах громадського харчування. Бармени скаржаться на тютюновий дим, що завдає шкоди їхньому здоровʼю та перешкоджає виконанню службових обов’язків.
Кожного року від куріння в Україні помирає 100 тис. людей, серед них 10 тис. – від пасивного куріння. Закон про заборону куріння кальянів та інших тютюнових виробів у громадських та на робочих місцях, зокрема у всіх приміщеннях закладів ресторанного господарства, набув чинності 16 грудня 2012 року. Однак деякі власники кафе та ресторанів продовжують нівелювати положеннями законодавства і дозволяють курити у приміщеннях своїх закладів, інформує МІА Черкаси.
– Антитютюновий рух почався із профспілок стюардес і барменів. Тому що представники цих двох професій найбільше страждали від вторинного впливу тютюнового диму. Стюардеси свого домоглись – у літаках вже не курять. З барменами ситуація в Україні налагоджується, але ще не до кінця, – поінформував виконавчий директор Фундації «Паритет» Сергій Гончар.
У місті немає таких грубих порушень, як куріння цигарок в приміщенні закладів громадського харчування, але діє декілька кафе і ресторанів, де розкурюють кальян.
На думку головного лікаря Київського Центру здоровʼя Отто Стойки, куріння кальяну завдає сильнішої шкоди організму людини, ніж цигарки. Тому, що крім тютюнових смол, курець вдихає чадний газ, утворений внаслідок згорання вугілля.
– Пропрацювавши лише півроку у приміщенні, де постійно палили, мені стало складно пішки піднятися на 9-ий поверх. Крім того, неприємний запах практично не вивітрювався з мого одягу та речей, що завдавало неприємностей під час спілкування з людьми, – зазначив бармен нічного клубу «Міленіум» Андрій Шапошник.
Унаслідок дії «мораторію на перевірки», що фактично скасував інспекції закладів на предмет куріння сигарет і кальянів, позаплановий рейд уповноважені служби можуть зробити лише після згоди Кабміну і лише тоді, коли отримають скаргу від громадян.
Втім, згідно з чинними законодавством, забороняється куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства. Невиконання припису карається адміністративною відповідальністю у вигляді штрафів: від 1000 до 10 000 грн для підприємців (фізичних та юридичних осіб), від 51 до 175 грн для курців.