Наступного року коледжі можуть зникнути: уже сьогодні вони приєднуються до університетів або стають училищами
- 4-07-2015, 11:02
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 1460
Про зміни, які чекають черкаських вступників наступного року – та особливості цьогорічної вступної кампанії - черкаські освітяни розповіли на прес-конференції 3 липня.
- Студенти багатьох коледжів отримають більші шанси, ніж їх попередники, оскільки частина цих навчальних закладів уже сьогодні стає структурними підрозділами університетів, - констатував директор Департаменту освіти і науки Черкаської ОДА Валерій Данилевський. - Оскільки, згідно нового закону «Про вищу освіту», коледжі опинилися поза системою вищих навчальних закладів, вони мають три варіанти виходу із ситуації. Якщо це потужний ВУЗ – він може активно зайнятися ліцензуванням і отримати дозвіл на підготовку бакалаврів – та третій рівень акредитації, ставши самостійним інститутом. Якщо такої можливості немає, коледж може стати структурним підрозділом ВУЗу 3-4 рівня акредитації і готувати студентів за його напрямками - які можуть бути ширші, ніж існуючі напрямки коледжу наразі. І третій шлях, яким також сьогодні почали рухатись черкаські коледжі – активне ліцензування робітничих професій - і перехід із системи ВНЗ до системи професійно-технічної освіти із підготовкою робітничих кадрів. Цьогоріч коледжі області ще отримують держзамовлення, але те, що ця система збережеться на наступний рік – малоймовірно. Система ВУЗів першого рівня прямує до реформування, - підсумував Валерій Данилевський.
- Із 1 вересня наш коледж стає структурним підрозділом Полтавського університету економіки і торгівлі, - повідомила завідуюча денним відділенням Черкаського кооперативного економіко-правового коледжу Ніна Педько. - Наразі у нас відбувається реорганізація – і з наступного року може розширитись коло спеціальностей для наших абітурієнтів. Студенти коледжу зможуть продовжувати навчання в університеті - їх зараховуватимуть на 3 курс, на рівень бакалавра. Стосовно ж нинішньої вступної кампанії, то найпопулярнішою спеціальністю у нас роками залишається правознавство – найбільший попит на нього прогнозуємо і на цей рік. На других позиціях – бухгалтерський облік, товарознавство, виробництво харчової продукції, ресторанне обслуговування. Сьогодні молодь часто обирає спеціальності, за якими може знайти роботу ще під час навчання – відтак, наші майбутні ресторатори на канікулах масово йдуть працювати у черкаські кафе та ресторани.
За словами завідуючої відділенням економіки та підприємництва Черкаського державного бізнес-коледжу Наталі Кузнецової, їх коледж єдиний отримав ліцензію на підготовку бакалаврів на 10 років – тож це дає підстави стверджувати, що у системі вищої освіти він залишається.
Стосовно найбільш затребуваних напрямків, попит на які можна спрогнозувати і для цьогоріч - то це комп’ютерна інженерія, економіка підприємства, облік та аудит, маркетинг. За словами Наталі Кузнецової, активні процеси реформування вищої освіти спонукають ВУЗи постійно шукати нові формати роботи – і для бізнес-коледжу таким виходом стали міжнародні проекти. Серед останніх - співпраця із Ризьким технічним університетом (стажування викладачів та студентів коледжу за всіма спеціальностями) та проект «OpenWord», у рамках якого викладачі стажуватимуться у США, переймаючи досвід американських коледжів. Цьогоріч також було укладено угоду про співпрацю із Київським національним університетом технологій та дизайну – і сьогодні вже 300 випускників коледжу виявили бажання продовжити там навчання – з перспективою просто на базі коледжу, не виїжджаючи до столиці, отримати освіту столичного ВУЗу за прийнятною вартістю (бакалавр - 7000-8000 (денна форма), спеціаліст –6000 (заочна), магістр –10000 (заочна).
Серед новин цьогорічної вступної кампанії, директор Департаменту освіти і науки Черкаської ОДА Валерій Данилевський відзначив те, що ВУЗи отримають до 80% від держзамовлення минулого року, а ще 20% буде розподілено між тими ВУЗами, що користуються найбільшим попитом у абітурієнтів. Ці корективи будуть вноситися згідно моніторингу Українського центру оцінювання якості освіти. Загалом же, об’єм держзамовлення у ВУЗах залишається майже таким, як торік: 306,9 тисяч місць проти 310,7 тисяч у 2014-му.
Цьогоріч вартість одного року навчання в університетах та інститутах області коливатиметься від 3,5-5 тисяч гривень (заочна та денна форми навчання у Канівському гуманітарному інституті) до 9-15 (заочна та денна форми навчання у ЧНУ ім. Б.Хмельницького). Вартість навчання у ВНЗ 1-2 рівнів акредитації коливається від 1800 (в Уманському агротехнічному коледжі - заочна форма) до 7960 гривень (вартість навчання у Черкаському політехнічному технікумі - денна форма).
Валерій Данилевський повідомив, які категорії абітурієнтів матимуть пільги під час вступної кампанії-2015. Це діти-сироти, діти чорнобильців та воїнів АТО. Додаткові бали при вступі матимуть учасники шкільних олімпіад і Малої академії наук. Можливість першочергового вступу цьогоріч з’явилась і у воїнів Збройних сил України, звільнені у запас. Проте, хвилі демобілізації, під час яких їх звільняли у запас, відбувались наприкінці травня, у червні та липні цього року. Відтак, можливості скласти ЗНО ці люди не мали. Можливо – припустив Валерій Данилевський - буде прийнято нормативний акт, який дозволятиме демобілізованим вступати до ВНЗ за конкурсом атестатів без результатів ЗНО.