Якщо для призначення пенсії не вистачає стажу
- 2-09-2015, 10:14
- Україна / Суспільство
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 849
Через неможливість знайти хоча б якусь роботу, чимало наших громадян виїхало у пошуках кращої долі за кордон. Більша частина з тих, що залишилася, працюють неофіційно, отримуючи “заробітну плату в конвертах”. Тож і виходить, що ні ті, ні інші, швидше за все, не набудуть необхідного мінімального страхового стажу для призначення пенсій за віком.
Обов’язковою умовою для призначення пенсій за віком за нормами ст.26 Закону України № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09 квітня 2003 року (зі змінами) є наявність страхового стажу не менше п’ятнадцяти років на момент досягнення пенсійного віку.
Інакше кажучи, якщо працівник після досягнення віку 60 років не матиме набутого 15-річного страхового стажу, то й не матиме він і самого права на пенсію. Яким чином можна збільшити страховий стаж?
Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страховий стаж можна “купити”. Таку можливість надано з січня 2004 року, відколи в Україні почала діяти страхова система пенсійного забезпечення. Для цього потрібно укласти в Податковій інспекції угоду про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування терміном щонайменше на рік. І, сплачуючи щомісяця мінімальний страховий внесок, компенсувати нестачу потрібного стажу. Орієнтовно треба сплатити 33,2 % від мінімальної заробітної плати. Якщо мінімальна заробітна плата 1218 гривень, то розмір страхового внеску становить 404,4 гривни в місяць.
Крім того, Законом передбачена можливість сплати страхових внесків за попередні періоди починаючи з січня 2004 року, з моменту набуття чинності Закону.
Добровільно сплачувати страхові внески, а відтак купувати страховий стаж можуть майже всі. Це студенти, які навчаються й не хочуть втрачати ці роки. Це безробітні, які і не працюють, і не перебувають на обліку у Центрі зайнятості, це люди, які працюють неофіційно і отримують зарплату в конвертах, це заробітчани.
Для укладення угоди потрібно звернутись у Податкову інспекцію, із собою мати паспорт, ідентифікаційний код, трудову книжку та довідку із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру форми ОК-5, яка надається Пенсійним фондом.
Крім того, таким же чином працівник може здійснити доплату до мінімального страхового внеску. Це потрібно в тому випадку, якщо він деякий час працював на неповну ставку. Для цієї доплати мінімальний страховий внесок розраховується відповідно до мінімальної заробітної плати, яка була встановлена на той період, за який здійснюється доплата.
А. Г. Чорний, перший заступник начальника управління ПФУ в м.Смілі та Смілянському районі