В Кам’янському лісгоспі вирощують горіх чорний
- 29-09-2015, 11:52
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1888
Горіх чорний – нетрадиційна порода для лісів Черкащини. Проте його вирощування вже більш як десять років практикують в Кам`янському лісгоспі й досягли непоганих результатів.
Горіх чорний – цінна деревна порода-інтродуцент родом з Північної Америки, добре почуває себе в наших умовах і є чи не єдиною породою, яку можна культивувати в умовах лісостепу. Відзначається інтенсивним ростом в порівнянні з дубом звичайним, особливо в молодому віці. Щорічний приріст у висоту може досягати до 1,5 метра, в діаметрі – до 2 сантиметрів. Має цілий ряд корисних властивостей, є окрасою парків і скверів, проте ціниться насамперед за високу якість деревини. Належить до найбільш цінних серед типу червоного дерева, використовується для виготовлення коштовних сортів меблів, оздоблення приміщень, токарних та інших виробів. Деревина надзвичайно тверда, міцна, темно-коричневого кольору, має красиву текстуру та легко обробляється.
– В Кам’янському лісгоспі роботи зі створення лісових культур з участю горіха чорного розпочаті ще в 2002 році в Креселецькому лісництві, – розповідає директор підприємства Віталій Верес. – Сьогодні ми приділяємо велику увагу цій цінній швидкоростучій породі, а лісові культури горіха чорного створюються у всіх п’яти лісництвах підприємства. За даними останнього лісовпорядкування на підприємстві рахується вже 265 гектарів лісових культур різних років, до складу яких входить горіх чорний.
Враховуючи те, що ця порода більш продуктивна і цінніша за дуб звичайний, а в наших кліматичних умовах майже не пошкоджується хворобами і шкідниками, лісові насадження горіха чорного, на думку Віталія Вереса, мають велику перспективу.
Останнім часом внаслідок комплексу несприятливих природних факторів та інших причин дубові деревостани, особливо в Тимошівському та Макіївському лісництвах, деградують, пошкоджуються стовбуровими дереворуйнуючими грибами, комахами, знижується їх приріст, а в деяких випадках спостерігається навіть всихання.
– Заміна головної породи дуба на швидкозростаючий горіх чорний є високоефективним лісівничим заходом, – наголошує Віталій Терентійович. – Створюємо культури горіха чорного переважно методом осіннього посіву, практикуємо як у чистому, так і змішаному вигляді, комбінуючи з дубом та ясенем. Перевагою є й те що, в порівняні з дубом, вік стиглості якого в наших умовах становить 101 рік, горіх чорний віку стиглості досягає в 51 рік.
Лісові культури горіха чорного вимагають проведення меншої кількості доглядів. Подекуди навіть на третій рік їх можна переводити у покриту лісом площу. А ще ця порода є достатньо зимостійкою та посухостійкою. Горіх чорний відзначається змішаним типом побудови кореневої системи з наявністю центрального кореня, що йде досить глибоко в ґрунт, і численних бокових, що розгалужуються від нього. А це дозволяє йому користуватися ґрунтовою вологою із глибоких шарів і тим самим забезпечувати посухостійкість дерева.
Кам’янські лісівники стверджують, що в умовах, характерних для підприємства, горіх чорний відміно зростає в насадженнях з місцевими супутніми породами, формує верхній ярус, утворює розвинуту крону, а також добре росте в чистих деревостанах.