Дмитро Виноградов: «Сьогодні підприємці вимагають гроші не для себе – а для тих же чиновників, аби наприкінці року їм було про що звітувати».
- 28-01-2016, 10:15
- Черкаси та область / Аналітика
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1241
Економічний експерт, керівник Черкаського регіонального центру інвестицій та розвитку Дмитро Виноградов – про те, чи праві підприємці, вимагаючи від влади фінансування бізнесу?
- Сьогодні у Черкасах тривають суперечки про те, чи не знахабніли, часом, підприємці, вимагаючи від міського та обласного бюджетів фінансування малого і середнього бізнесу – особливо, на тлі багатьох інших актуальних проблем регіону. Як я говорив раніше, бюджет області на цей рік не передбачає фінансування жодної програми сприяння розвитку бізнес-середовища регіону - включаючи і заходи, виконання яких передбачено “Стратегією регіонального розвитку Черкаської області на період до 2020 року”.
Разом з тим, малий та середній бізнес забезпечує понад 80% зайнятості населення Черкащини і дві третини сукупного обсягу реалізації товарів та послуг. За минулий рік представники малого бізнесу сплатили до зведеного бюджету 1078,8 млн.грн., їх частка у формуванні доходів зведеного бюджету склала 16,6 % (2014 рік - 15,5 %); при цьому темп росту надходжень становить 133,4 % (+270 млн. гривень).
На початок року, у фіскальних органах області зареєстровано 51591 підприємців – фізичних осіб та 7 427 юридичних осіб малого бізнесу. Торік у області було зареєстровано 6741 новий суб’єкт господарської діяльності: 1574 юридичні особи та 5167 фізичних осіб – підприємців. І, водночас торік припинив свою діяльність 7501 суб’єкт господарської діяльності - 515 юридичних осіб та 6986 – ФОП.
Основними причинами усіх проблем малого і середнього бізнесу найчастіше є нестабільність податкового законодавства, нерівномірне податкове навантаження та значне навантаження на фонд заробітної плати (головні причини «тінізації» бізнесу), велика частка контрабандної продукції на ринку та високий рівень тіньової економіки. Під час складання Індексу Глобальної Конкурентоспроможності (Global Competitiveness Index), оприлюдненого на Всесвітньому Економічному Форумі (World Economic Forum, 2016), було виділено низку й інших проблем: корупція - 16,6 %, обмежений доступ до фінансування - 12,2 %, інфляція - 11,5 %, політична нестабільність - 10,6 %, податки та неефективність державної бюрократії - 8,1 % та 8,0 %.
Як у законній спосіб реалізувати заходи, що зможуть вирішити величезну масу цих проблем, що, у підсумку, давно є не лише проблемами самих підприємців?.. Без відповідного фінансування або співфінансування це просто неможливо!
Особливо – сьогодні, коли Україна заявляє про своє прагнення до європейської інтеграції, визнаючи та приймаючи до реалізації основні принципи “Акту з Питань Малого Бізнесу для Європи” (“SBA, Small Business Act for Europe), на 10 принципах якого засновані всі політики розвитку малого та середнього бізнесу в країнах-членах ЕС- і першим із яких є “Просування Підприємництва”.
Я хотів би також звернути увагу на те, що підприємці, вимагаючи закласти гроші на фінансування програми розвитку підприємництва, насправді вимагають гроші не для себе - але для самих чиновників, які мали б впроваджувати ці програми із власної ініціативи, пам’ятаючи про те, хто є головним наповнювачем бюджету. Аби їм було про що звітувати, а підприємцям – наприкінці року – не доводилось чути від “чинуш” всіх рангів, що реформи на Черкащині не проводилися, бо знову не було коштів.