«Тату, де ти був, коли в Україні була війна? Як де? Ловив ящірок», – Артем Чех

Киянин Артем Чередник родом із Черкас. Навчався на соціолога, проте став письменником і зараз відомий під псевдонімом Артем Чех. У 2007 році став переможцем другого конкурсу від видавництва «Фоліо» «Міський молодіжний роман». На Майдані був від початку і до кінця. А зараз вже рік у складі 9-го окремого мотопіхотного батальйону захищає Україну на Луганщині. Автор книг «Цього ви не знайдете в Яндексі», «Рожеві сиропи», «94 дні. Євромайдан очима ТСН» та інших.Киянин Артем Чередник родом із Черкас. Навчався на соціолога, проте став письменником і зараз відомий під псевдонімом Артем Чех. У 2007 році став переможцем другого конкурсу від видавництва «Фоліо» «Міський молодіжний роман». На Майдані був від початку і до кінця. А зараз вже рік у складі 9-го окремого мотопіхотного батальйону захищає Україну на Луганщині. Автор книг «Цього ви не знайдете в Яндексі», «Рожеві сиропи», «94 дні. Євромайдан очима ТСН» та інших.

У своєму блозі він вкотре поділився думками про війну, пише Громадське ТБ:Черкаси.

З чим ми, мобілізовані п'ятої хвилі, поїдемо додому, що розповідатимемо дітям, а що - лише близьким друзям? Що змінилося відтоді? Дорослішання, злість, втома? Можливо, розчарування? Досвід? Зайвий тягар, з яким доведеться жити? Грибок ніг? Геморой? Скалкові проникаючі? Смерть?

А тоді ж, наприкінці травня, все уявлялося інакше. Нас позвозили з учебок: Широкий Лан, Рівне, Яворів, Черкаське. Змішали, перетасували, перекрутили, наліпили у воєнніках бірки з посадами й розкидали південними степами. Ось тут - ми. Он там - Крим. Не переплутайте.

Крим? Моря? Хіба для цього нас мобілізували? Ловити гадюк, ящірок і пити місцеве вино, що продається з капотів "ланосів" і "славут"? Час тягнувся довго, кожен день проживався насичено і вповні, ніби по закінченню літа закінчиться і наша служба. Очі сяяли, ніби гаряче плесо Азовського моря, шкіра була сухою і жовтою, наче трава Асканії. А там же пацани під Мар'їнкою. А там же 72-га під Волновахою. А ми? Невже ці вижовклі рівнини стануть нашим мобілізаційним прихистком до наступної весни, невже дарма купувалося спорядження й робилися героїчні селфі на тлі покинутого дитячого табору ім. Іллюші Кулика під Фрунзе на Луганщині?

Потім були півтора місяці напівсонного злагодження на ШирЛані, лякалки й підступні чутки про відрядження нас до Бессарабії – ніби подібна рвань, яку ховали від американців, що проводили тут же на полігоні навчання, не здатна тримати східні рубежі. Яке АТО, мальчікі, ця робота для спецури, що з добрим прижмуром поглядає з рекламних бордів.

Тату, де ти був, коли в Україні була війна? Як де? Ловив ящірок.

А потім це хвилююче слово "ешелон". Завтра. Вже завтра їдемо. Чи надовго? Ну, на місяць - точно, а там все залежить від вашого бойового духу, вашої майстерності й від ситуації на фронті.

Не знаю, що там залишилося від бойового духу, але майстерність і ситуація на фронті змушують нас перебувати тут уже десятий місяць. Ніжна осінь змінилася мокрою і холодною зимою. Потім була весна - дощова і світла, як і належить, і от, нарешті - літо. Тихе, безвітряне. Спекотне повітря наповнене жуками, мухами і запахом гнилі. Сонце випарює з тіла вологу, сухий пил піднімається вгору від найменшого подиху вітра, гострі стебла високої трави ріжуть липку шкіру, нетлі та постільні блохи ховаються в одязі та у спальниках. По позиціях блукають зморені спекою солдати в очікуванні наказу на звільнення п'ятої черги. У розмовах часто згадують річну давнину. Продавчинь з невеличкого містечка в Херсонській області, любовні подвиги, свій хворобливий запал служити і приносити користь, бідну зарплатню у дві тисячі гривень, дембелів третьої та навіть четвертої черг, безтурботність кочівного життя у Причорномор'ї. Також діляться планами на післядембельське життя.

Що змінилося відтоді? Які образи і злоба залишилися? Чого досягли ми? З чим поїдемо додому, що розповідатимемо дітям, а що - лише близьким друзям?

Розвалені сім'ї, несплачені кредити, незавершені ремонти, хрипкі голоси, густа засмага, вичорнілі очі з товстими оранжевими капілярами, запрані кітелі й білі від солі футболки. В когось народився син, в когось помер батько, хтось сам не дожив, залишивши по собі і сина, і батька. Це кінець п'ятої. Ласкаво просимо додому.

 

Теми: Черкаси
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Замовив убивство товариша: на Черкащині поліцейські провели спецоперацію, аби врятувати життя 54-річного чоловіка
  2. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  3. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
ОПИТУВАННЯ

Чи треба Україні вступати в НАТО?


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ