Два роки тому було освячено храм у Холодному Яру

храм, зведений у козацькому краю, в центрі Холодного Яру, на хуторі Буда, неподалік від тисячолітнього дуба Максима Залізняка. на честь Святого Праведного Петра Калнишевського, угодника Божого, останнього кошового отамана Запорозької Січі25 липня 2015 року на Черкащину прибув Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет - предстоятель Української православної церкви Київського Патріархату. Він освятив храм, зведений у козацькому краю, в центрі Холодного Яру, на хуторі Буда, неподалік від тисячолітнього дуба Максима Залізняка. на честь Святого Праведного Петра Калнишевського, угодника Божого, останнього кошового отамана Запорозької Січі.

Все життя – і тоді, коли був простим козаком, і тоді коли встановив своєрідний рекорд по часу перебування на виборній посаді кошового Січі, Калнишевський був грозою ворогів Христової віри. Але проти єдиновірців з Московщини, коли ті на початку червня 1775 року обступили військом Запорозьку Січ, сивочубий кошовий не захотів підняти зброю…

Загарбники не оцінили козацьке благородство. За царським велінням Січ було зруйновано: грабуючи припаси, казну й архіви, не пощадили і козацьку церкву. Самого ж кошового указом цариці Катерини заслано було до Соловецького монастиря, де він пробув від 1776 по 1803 рік: 25 років в’язнем без права переписки і спілкування з людьми – у тісному кам’яному мішку монастирського каземату, а ще два роки – ченцем, добровільно відмовившись від мирського життя після «височайшого помилування». Весь час ув’язнення він ревно молився Богові – двічі на рік відвідуючи під конвоєм монастирську церкву, а решту днів – у своїй похмурій камері. Кошовому щоденно виділявся 1 карбованець «порційних грошей». Ретельно відкладаючи їх, він придбав для монастиря коштовно оздоблене Євангеліє за 2435 карбованців. Козак, який послужив Вірі спочатку шаблею й булавою, а потім – молитвами ченця, помер на 113 році життя і похований на монастирській землі холодного острова посеред Білого моря – такого далекого від козацького острова Хортиця на Дніпрі…

2008 року, у 1020-у річницю Хрещення Київської Русі-України Помісний Собор Української Православної Церкви Київського Патріархату благословив приєднати праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського) до лику святих, а також благословив будівництво храмів

Невдовзі «Вільне козацтво Холодного Яру» виступило з ініціативою побудови першої в Україні церкви Петра Калнишевського у самому серці Холодного Яру. 14 червня 2009 року Митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан освятив хрест та місце під побудову цього храму. Високопреосвященнішому  архиєрею співслужило духовенство Чигиринського благочиння. 23 червня 2012 року Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України освятив встановлення хрестів на куполах церкви. Нині будівництво храму завершено, у ньому поєднадися неповторні деталі, яких немає в інших церквах: хрести на куполах церкви «виростають» із тризубів, виготовлений галицькими майстрами іконостас тримають на своїх плечах різьблені з дерева фігури козаків-запорожців, а в амвоні церкви вмуровано камінь, привезений з експедиції «Вогонь волі» на Соловки, під час якої троє журналістів і настоятель церкви Петра Калнишевського о.Василь Циріль проїхали 5,5 тис. км із лампадкою, запаленою у церкві в Холодному Яру – на козацьку Хортицю, через Москву і Архангельськ – на Соловки, заїхавши на зворотньому шляху до Пустовійтівки на Сумщині, де народився кошовий. Камінь, викопаний на Соловках під час висадки там саджанця дуба з Хортиці, привезли до Холодного Яру – він і ліг під амвон храму. А земля, набрана на Хортиці, на Соловках і в Пустовійтвці – висипана на кенотаф (символічну могилу) кошового Петра Калнишевського біля церкви, спорудженої на його честь…

25 липня 2015 року на Черкащину прибув Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет - предстоятель Української православної церкви Київського Патріархату. Він освятив храм, зведений у козацькому краю, в центрі Холодного Яру, на хуторі Буда, неподалік від тисячолітнього дуба Максима Залізняка. на честь Святого Праведного Петра Калнишевського, угодника Божого, останнього кошового отамана Запорозької Січі.

Олег Островський, фото Андрія Кравця

Козацький край

Теми: Чигирин
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Замовив убивство товариша: на Черкащині поліцейські провели спецоперацію, аби врятувати життя 54-річного чоловіка
  2. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  3. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
  4. У Черкасах загадали жертв Голодомору
ОПИТУВАННЯ

Чи треба Україні вступати в НАТО?


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ