Прозорий бетон
- 9-01-2015, 13:43
- Європа / Будівництво та ремонт
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 4023
Серйозним проривом у справі нових будівельних матеріалів стало створення бетону, здатного пропускати світло. Такий ефект досягається за рахунок включеного в тіло бетонного блоку оптоволокна.
Винахід належить угорському архітектору Арону Лосонсі. Кажуть, що ідея народилася у новатора ще під час його навчання в університеті. Бетон отримав назву Litracon, від скороченого «light-transmitting concrete», що дослівно означає «світлопроводящий бетон». Його виробляють в компаніях Угорщини та Німеччини. Нині про виготовлення літракона заговорили і в Росії. А першим виробом з чудо-бетону був світильник, зроблений з декількох блоків - літракуб. Важить такий твір від 10 кілограмів. Архітектор Арон Лосонсі і сьогодні виставляє на продаж екзотичні світильники білого, сірого або чорного кольору за ціною 570 євро за штуку, повідомляє MasterPla.net.
Завдяки невеликому діаметру самих оптичних волокон, бетонний блок виходить досить однорідним, причому товщина його може бути дуже значною, так як скловолокно в його складі здатне проводити світло на відстань до 20 метрів, без особливих втрат для його унікальних якостей. Якщо вірити словам виробників цього матеріалу, оптоволокно складає всього лише 4% всієї суміші бетону.
Виготовлення блоків виходить методом пошарового формування бетону та оптичного скловолокна. Потім блоки проходять особливу розробку. Новий матеріал може похвалитися не тільки своєю морозостійкістю, а й вогнестійкістю.
Варто врахувати, що такий бетон анітрохи не конкурент звичайним бетонів, так як оптоволокно, що входить до складу, робить вартість такого бетону просто космічною. За деякими даними, він коштує від 300 до 1500 у.о. за квадратний метр залежно від прозорості. Саме ціна, а звідси й рідкість матеріалу «грають» на респектабельність будівлі, яка побудована з використанням прозорого бетону. Але все ж його швидше за все будуть використовувати респектабельні корпорації, а так само і приватні особи, які собі зможуть це дозволити. З такого бетону вже виконано ряд елементів будівель в Європі і в Японії.
На початку грудня 2012 року в Аахені (Німеччина) відбулася презентація будівлі, фасад якої виконаний з незвичайного бетону. Для наочної демонстрації унікальних властивостей нового будівельного матеріалу головний фасад будівлі був облицьований 136 бетонними панелями, розмір кожної з яких становить 1500мм на 500мм. Всі панелі були підключені до системи управління світлом, контролюючої понад 16 мільйонів відтінків. Зовнішня стіна шириною 30м і висотою 4м, перетворилася на великий екран для барвистого світлового шоу. Контроль світла здійснювався за допомогою інтернет-технологій, які доступні для будь-якого мобільного пристрою та інших інтерактивних елементів.
Центральний корпус заводу BMW, виконаний за проектом Захи Хадід, деяким представляється космічним кораблем, хтось бачить в ньому гігантські щелепи кита... Центральна будівля є головним входом у світ виробництва автомобіля XXI століття. Британський архітектор використовувала для своєї роботи в Лейпцигу прозорий бетон.
Виробництво блоків з прозорого бетону знаходиться в Штольберге. Блоки можуть бути різних відтінків і розмірів, проте основні розміри блоків - 1,7х1 м і 2х1 м. Крім плоских блоків так само випускаються блоки зігнутої форми.
Фахівці впевнені, що літракон дає необмежені можливості для фантазії. Матеріал актуальний для приміщень з незначним природним освітленням, тим більше що сьогодні стільки говориться про енергоефективне будівництво. Його можна використовувати як в приватному секторі, так і при зведенні комерційної нерухомості. Міжкімнатні перегородки, огорожі, елементи інтер'єру, стільниці, барні стійки, сходи, фонтани, зведення стін - загалом, фахівці впевнені, що виготовлення бетону в промислових масштабах зробить архітектуру міст світлою і прозорою. А ще за рахунок волокон різного діаметру можливе виготовлення малюнків і написів.