Героїнями та експертками публікацій черкаських ЗМІ жінки стають у третині випадків

Героїнями та експертками публікацій черкаських ЗМІ жінки стають у третині випадківЧеркаські ЗМІ переходять до фемінітивів: про жінок нині пишуть як про «директорок» та «радниць», майже не іменуючи їх «заступниками» та «фахівцями».

Протягом тижня, 12-18квітня 2021 року, було досліджено майже 800публікацій  7 електронних та 3 друкованих обласних ЗМІ Черкащини. А саме –634публікації у електронних ЗМІ («Кропива», «Новини Черкас», «Про Все», «Провінція», «Прочерк», «Рідна Черкащина» та «ЧеСНо») – і 125 публікацій у газетах «Вечірні Черкаси», «7 днів Черкаси» та «Черкаський край».

Моніторинг мав на меті визначити рівень гендерної чутливості черкаських медіа. Зокрема - співвідношення експерток/експертів (тих, кого цитують, хто дає  оцінки й коментарі), героїв/героїнь (про кого розповідають у публікаціях), кількість фемінітивів у текстах. Також, проводився моніторинг стереотипного та сексистського контенту у журналістських матеріалах, та публікацій на гендерну тематику.

ЗМІ Черкащини значно більше цікавляться точкою зору жінок та частіше пишуть про них як героїнь  - принаймні, протягом нинішнього моніторингового періоду.

Спільною тенденцією нинішнього моніторингу для всіх типів ЗМІ є превалювання експерток у сферах благодійності, медицини та криміналу (оскільки саме тут вони найчастіше є радницями або директорками).

У друкованих медіа у 34% жінки є експертками журналістських матеріалів і у 32% – героїнями.

За узагальненими результатами моніторингу усіх друкованих ЗМІ, у 100%  експертки фігурують у тематиці благодійності, героїні – у економічних публікаціях. Зовсім немає експерток у публікаціях на тему соцполітики, війни, розваг. Відсутні героїні у публікаціях на освітянську тематику, у публікаціях про соцзахист, війну, волонтерство,   довкілля,   кримінал та розваги.

Найбільше, порівняно з іншими друкованими ЗМІ у моніторингу, думкою жінок як експерток, цікавилася газета «Вечірні Черкаси» (41%), і саме тут їх найбільше як героїнь публікацій (39%).

За період моніторингу, усі три видання разом вжили лише 6 маскулінітивів, на фоні 23 фемінітивів. Разом із тим, «Вечірні Черкаси» пишуть про жінок як «заступниця» - так і «заступник», як «головлікарка» - так і «головлікар».  На сторінках газети «Черкаський край» за період моніторингу ми зафіксували 100% фемінітивів. «7 днів Черкаси» у 20%, а «Вечріні Черкаси» – у 24%  використовували маскулінітиви: заступник голови міської ради Зоряна Заворотна, керівник будинку престарілих Натаія Гурман, Іина Воощенко головлікар, лікарка-пульманолог  та ін. Хоча із цих назв неважко утворити жіночий рід – заступниця, керівниця, головлікарка, лікарка-пульмонологиня.

Згідно цих показників найбільш гендерночутливим виданням Черкащини у квітні стали «Вечірні Черкаси» (52%). Видання може значно покращити свої показники, якщо почне частіше послуговуватися фемінітивами.

У черкаських інтернет-виданнях відсоток експерток дещо нижчий – 32%, як і героїнь – 26%. Найчастіше саме жінки коментували теми освіти та криміналу, як героїні – фігурували у публікаціях на тему волонтерства, рубрик «розваги» та «інше». Цілковито відсутні жінки як експертки у публікаціях на економічну тематику, як героїні – у публікаціях про війну.

Найбільший відсоток експерток – 48% (майже рівнозначно з кількістю експертів) – у публікаціях інтернет-видання «Рідна Черкащина», найменший (0%) – у публікаціях «Новин Черкас». Найбільше героїнь (36%) у публікаціях «ПроЧерку», найменше про жінок пише «Провінція» (17%).

«Кропива», «Новини Черкас» та «Рідна Черкащина» за період моніторингу зовсім не вживали маскулінітивів. Загалом відсоток фемінітивів у всіх видання досить високий.  Цікаво, що у більшості випадків (крім «ПроЧерку»), вживання фемінітивів та маскулінітивів не перетиналося – одне і те ж  видання не вживало «директорка» паралельно із «директор» у відношенні жінок.

Загалом, у всіх інтернет-ЗМІ за моніторинговий період виявлено 79% фемінітивів.

Щодо гендерних стереотипів, то за період моніторингу їх було виявлено лише 2 -  у публікаціях видання «Новини Черкас». Зокрема, це - «Жінка – мати. Ніжна та дбайлива, мудра та невтомна берегиня великого сімейного вогнища, вона народжує та виховує дітей, даруючи їм материнську ласку та турботу. І держава приділяє багатодітним родинам особливу увагу».

Найвищий Індекс гендерної чутливості серед інтернет-видань (та й загалом усіх, які підлягали моніторингу) Черкаської області – у «Рідної Черкащини» (57%). На другій позиції – «Кропива» і «Про Все» (по 52%). Третій у рейтингу – сайт «ЧеСНо» (48%).

Загальний Індекс гендерної чутливості черкаських медіа у квітні – 48%. Це – четверта позиція серед інших видань України. Ознайомитися з підсумковими результатами квітневого моніторингу регіональних медіа 24 областей (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу, а також на сторінці у Facebook.

___________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань України відбувається у  межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
ІНШІ НОВИНИ
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. У Смілі рятувальники дістали з резервуару з водою дитину, чоловіка та собаку (фото)
  2. У Черкасах відбувся конкурс-виставка «Великодній дивосвіт» (фото)
  3. У Черкасах викрито двох зловмисників, які здійснили крадіжку в особливо великих розмірах
  4. Українські видавництва представили понад 650 новинок до Книжкового Арсеналу
  5. У Кам’янці міжнародна компанія залучає школярів до громадської активності
  6. Они выбирают покер и джаз: топ-5 увлечений киевлян
  7. На Золотоніщині селянин незаконно зрубав п’ять кленів, йому загрожує від трьох до п’яти років позбавлення волі
  8. У Черкасах просто на вулиці пограбували перехожого
  9. У Черкасах відкрили відділ ДБР (фото)
  10. «Люди Зони» — відбудеться прем’єра документального проєкту про Чорнобиль
ОПИТУВАННЯ

Оцініть наш портал


 
Krechet випускає кліп на трек «Засинай»
Krechet випускає кліп на трек «Засинай»
Ідея відео – відображення настрою сучасного суспільства: безкарність, несправедливість, відірваність влади від народу. В Читати далі
Snoop Dogg записав спільний трек з популярною українською співачкою
Snoop Dogg записав спільний трек з популярною українською співачкою
Вражаючою новиною поділилася 35-річна українська співачка Тіна Кароль. Народна артистка України запостила публікацію в Instagram, Читати далі
Star Media розпочала зйомки фільму «Я, "Побєда" і Берлін» за романом Скрябіна
Star Media розпочала зйомки фільму «Я,
Зйомки відбуватимуться у Києві, Львові та Берліні. Star Media розпочала зйомки фільму «Я, "Побєда" і Берлін» за Читати далі
Катя Осадча показала, як займається падлбордінгом (фото)
Катя Осадча показала, як займається падлбордінгом (фото)
Популярна українська телеведуча Катерина Осадча разом з чоловіком і синами вже кілька днів відпочиває в сонячній Туреччині. Зірка Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ