Який обрати антисептик: корисні поради
- 3-10-2023, 11:59
- Стиль життя / Здоров'я
- опублікував Дмитро Бойко
- 0
- 4775
Природа передбачила унікальний механізм, що дає змогу організму компенсувати шкоду, завдану травмою. Неважливо, чи це невеликий поріз пальця або глибоке садно, післяопераційна рана або випадкова травма — негайно ж запуститься процес загоєння, спрямований на якомога швидше усунення пошкодження. У процесі загоєння ран можуть виникати різноманітні ускладнення. Вони розвиваються й одразу після травмувальної ситуації, і через певний період, якщо було порушено правила лікування рани.
Симптоми
Виділяють такі симптоми неправильного загоєння ран:
- скупчення ранової рідини в пошкодженій ділянці, яке може прогресувати в гнійну рану;
- поява гематом на місці рани;
- розвиток ранової інфекції.
Що робити в разі незагоєння рани
На допомогу приходить досвід лікування ран, накопичений людством за тисячоліття і підкріплений знаннями та досягненнями сучасної медицини. Для кращого загоєння ран застосовують місцеві антисептики, зокрема хлоргексидин. Антисептики — речовини або поєднання кількох речовин природного, синтетичного чи біотехнологічного походження, що мають специфічну (мікробостатичну, мікробоцидну) активність. Їх застосовують самостійно або в комплексі антисептичних заходів. Варто враховувати те, що ефективність антисептика залежить від чутливості до нього мікроорганізмів, тривалості впливу, концентрації, температури, форми застосування препарату. Антисептики не можна плутати з антибіотиками та дезінфекційними засобами. Зазначені препарати використовують для захисту від мікробів, але вони діють на різні мікроорганізми і призначені для різних цілей. Хлоргексидин — антисептик, який у лікарських формах використовують у вигляді біглюконату. Хлоргексидин успішно застосовують як зовнішній антисептик і дезінфікуючий засіб уже понад 80 років.
Переваги хлоргексидину
- низька стійкість;
- загальнодоступність;
- широкий спектр дії на мікроорганізми, а саме грамнегативні та грампозитивні бактерії, збудників внутрішньолікарняних інфекцій і туберкульозу, збудників інфекцій вірусної етіології (гепатит B, C, ВІЛ), дріжджоподібні гриби роду Candida, дерматофіти;
- відсутність запаху та кольору;
- відсутність больових відчуттів під час застосування.
Недоліки хлоргексидину
Одним із найвагоміших мінусів хлоргексидину є те, що він несумісний із милом, лугами та іншими аніонними сполуками. У домашніх умовах самостійне призначення і застосування хлоргексидину виправдане тільки для первинної обробки подряпин, саден, ударів і неглибоких ран. В інших випадках використання антисептиків доцільне тільки за рекомендацією лікаря.