Небезпечний правець: як від нього захиститися?

доктор

Правець – хвороба сезонна. Влітку, коли багато людей працює у садах, на городах та дачах, зростає небезпека заразитися збудником правцю. Його спори у ґрунті зберігаються протягом багатьох десятиліть. Лікарі застерігають: токсини збудника правцю є сильною біологічною отрутою, яка вражає людину, а також майже всіх теплокровних тварин.

Правець – вкрай небезпечне захворювання, яке загрожує смертельним результатом у разі відсутності належних щеплень або курсу профілактики. Воно відоме людству з давніх-давен, - багато років тому люди вмирали, тому що не було необхідних щеплень та вакцин від правця.

Сьогодні ж причиною смертності від цієї хвороби є скоріше недбалість самих людей, тому що багато хто відмовляється щеплювати своїх дітей від правця і не дотримується режиму вакцинації.

Причиною виникнення цієї небезпечної хвороби, являються мікроби і бактерії, які найчастіше живуть у ґрунті і разом з її частинками потрапляють всередину організму людини через рани на тілі.

Збудником правця є правцева паличка, яка розмножується найінтенсивніше в родючих землях. Тому у сільськогосподарських районах найчастіше можна спостерігати спалахи захворювання, особливо у весняний та літній періоди. Перші підозри і симптоми захворювання правця можуть дати про себе знати через 10-12 днів після того, як мікроби були занесені в місце порізу або поранення. Залежно від стану імунітету людини, хвороба може розвиватися швидко чи повільно і проявитися через місяць або через 2-3 дні.

Правець характеризується гострим перебігом захворювання. З'являється загальна слабкість, втома. На тій ділянці тіла, де є ранка, з'являється відчуття стянутості і легкого печіння. Варто звернути увагу на судоми, які супроводжують роботу жувальних м'язів. Ці судоми мають назву тризм. Поступово відкривати рот стає все складніше і складніше, ковтати дуже боляче, як при ангіні, а потиличні м'язи стають напруженими і болючими.

Якщо не приступити до лікувальних заходів негайно , людині не вдасться врятувати життя. Правець супроводжується судорожними скороченнями м'язів обличчя і щелеп, через що на обличчі може з'явитися дивний вираз, зване характерною для хвороби «сардонічною посмішкою». Поступово судоми оперізують всі групи м'язів, і як правило зупиняється дихання, що призводить до летального результату.

Правець може протікати в трьох формах: легкої, середньої та важкої. Але сучасні методи лікування дозволяють скоротити кількість летальних випадків навіть при важкій формі до 25%.

Ні в якому разі не можна відмовлятися від госпіталізації при перших же симптомах прояву хвороби. В умовах стаціонару хворому вводять протиправцеві засоби: сироватку і імуноглобулін. Основний упор робиться на відновлення дихальної функції і запобігання розвитку пневмонії.

Профілактика цього небезпечного захворювання може проводитися двома способами (проведення щеплення населення проти правця – активна планова імунізація правцевим анатоксином і здійснення екстреного щеплення при травмах). Щеплення правцевим анатоксином не шкідливе для здоров’я людини. Правда інколи у відповідь на введення препаратів можуть спостерігатися місцеві реакції: незначне і короткочасне підвищення температури тіла, неприємне відчуття і невелике ущільнення в місці ін'єкції, які зазвичай швидко проходять. Вікових протипоказань для щеплення проти правця не існує. Імунізацію не проводять лише при ослабленні організму, зумовленому деякими хворобами. Є чітко окреслений список протипоказань, на який орієнтуються медпрацівники при проведенні імунізації населення.

Захворюваність на правець в нашій країні рік у рік знижується. Це є наслідком профілактичної роботи, спрямованої на запобігання цієї грізної і небезпечної інфекційної хвороби. Від населення вимагається зовсім небагато: не відмовлятися від профілактичних щеплень і при пораненні своєчасно, без зволікань звертатись за медичною допомогою.

Шановні жителі м. Черкаси!

При пораненнях та інших ушкодженнях шкіри, особливо якщо це сталося при роботі на дачних ділянках або відпочинку на природі, негайно звертайтесь за медичною допомогою в поліклініки за місцем проживання, або в травмпункти, які знаходяться за адресами: дорослий - КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР (вул. Рози Люксембург, 210); дитячий – КЗ «Черкаська обласна дитяча лікарня» ЧОР (вул. 30 років Перемоги, 16).

ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Замовив убивство товариша: на Черкащині поліцейські провели спецоперацію, аби врятувати життя 54-річного чоловіка
  2. Вплив волонтерства на створення робочих місць у Черкасах
  3. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  4. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
ОПИТУВАННЯ

Чи треба Україні вступати в НАТО?


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ