Учені вперше змогли закрутити промінь світла в стрічку Мебіуса

промінь світла в стрічку Мебіуса

Міжнародний колектив вчених зміг виконати цей трюк, використовуючи одну з найбільш неподатливих для "згортання" форм матерії - електромагнітне випромінювання у вигляді хвиль світла.

Європейські та американські фізики створили "світловий" аналог знаменитої стрічки Мебіуса - математичного об'єкта, що має одну поверхню і одну грань, що в перспективі можна використовувати для виробництва екзотичних метаматеріалів та унікальних фільтрів, які пропускають тільки певні молекули, йдеться в статті, опублікованій в журналі Science.

Структури на зразок стрічки Мебіуса, яку найпростіше виготовити зі смуги паперу, скрутивши її на 180 градусів і склеївши кінці, дуже часто зустрічаються в природі, проте виготовляти їх на молекулярному рівні штучним шляхом до недавнього часу вчені не могли. У 2010 році їм вдалося вирішити цю проблему, використавши спіраль ДНК в якості основи для "листа" стрічки Мебіуса.

Міжнародний колектив вчених під керівництвом Роберта Бойда (Robert Boyd) з університету Рочестера в Нью-Йорку (США) зміг виконати цей трюк, використовуючи одну з найбільш неподатливих для "згортання" форм матерії - електромагнітне випромінювання у вигляді хвиль світла. Їм вдалося скрутити промінь лазера в стрічку Мебіуса за допомогою спеціального пристрою, який фізики називають "q-пластиною".

Як пояснюють дослідники, даний науковий гаджет являє собою особливий оптичний прилад на базі рідких кристалів, який може довільним чином управляти просторової поляризацією світла - тим, в яку сторону "закручені" його хвилі. Використовуючи q-пластину, автори статті навчилися маніпулювати тим, в який бік направлено електричне поле в різних ділянках променя лазера, що дозволило їм "скрутити" його в світловий аналог стрічки Мебіуса.

Подібні світлові стрічки, за словами Бойда, мають масу практичних і наукових застосувань. Приміром, їх можна використовувати для виготовлення дуже складних лінз і оптичних приладів, чия поверхня буде екзотично взаємодіяти зі світлом. Крім цього, оптичні "стрічки Мебіуса" можуть допомогти вченим створити фільтри, які будуть, як своєрідний "трафарет", пропускати тільки певні види молекул.

промінь світла в стрічку Мебіуса

ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Замовив убивство товариша: на Черкащині поліцейські провели спецоперацію, аби врятувати життя 54-річного чоловіка
  2. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  3. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
ОПИТУВАННЯ

Чи треба Україні вступати в НАТО?


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ