«Корупційними у нас є навіть адвокатура, медицина та… органи опіки», – Наталія Вернидуб
- 2-08-2015, 15:36
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 814
Ось вже рік як на Черкащині працює громадська Антикорупційна телефонна лінія. За цей час на «гарячі» телефони надійшли десятки звернень з усієї області.
– Телефонну лінію відкрили у період парламентської виборчої кампанії аби фіксувати факти підкупу виборців, застосування адмінресурсу. Дзвінків, звісно, надходило багато. Люди телефонували на вихідних і навіть серед ночі. Як результат, ми назбирали вдосталь фактів, мали свідків підкупу. Щоправда, більшість наших заяв до міліції не мали ефекту – на них отримували на диво одностайні відписки на кшталт: «факти не підтвердились», «порушення не встановлено», – розповідає секретар Антикорупційного комітету Громадянського руху «За процвітання Черкащини», член Координаційної ради сил Майдану Черкащини Наталія Вернидуб, пише ГромЧе.
Сьогодні на «антикорупційні телефони» черкащани звертаються здебільшого за юридичною консультацією.
– На жаль, юридична грамотність нашого суспільства на досить низькому рівні. Чимало випадків, коли люди підписують сумнівні угоди, навіть не читаючи. Коли ж потім мають справу із неочікуваними штрафними санкціями чи кредитними зобов’язаннями, то їх таки доводиться виконувати як того вимагає закон. І тут нічого не вдіяти, – відзначає Наталія Вернидуб.
Поруч з цим вистачає випадків, коли консультацією юриста не обійтись і активістам доводиться практично вести справи.
– Від початку я, звісно, розуміла, що у нашій країні тотальна корупція. Однак навіть не уявляла, що вона практично скрізь! Йдеться не лише про те, як зрослися у цій системі міліція, суди та прокуратура. Виявляється, навіть адвокати, які мали б захищати своїх підзахисних, можуть іти на домовленість з прокурорами. Один із прикладів – справа чоловіка, захищати якого відмовилися всі до одного районні адвокати! Та головне, що він вже 10 місяців перебуває у СІЗО, а слідство не просувається! Ми не беремося стверджувати винний він чи ні. Однак тут явно йдеться про порушення всіх термінів та процедур. Тож разом із представником уповноваженого з прав людини в області будемо піднімати це питання, – пояснює активістка.
Не менш корумпованою виявилася і черкаська медицина. Як приклад Наталія Вернидуб наводить справу, коли лікар відмовив людині навіть у тому щоб виписати правдиву довідку, побоюючись проблем із впливовими людьми.
– Подібну ситуацію довелося спостерігати навіть в органах опіки! На антикорупційну лінію звернувся чоловік, у якого колишня дружина фактично відібрала дітей і не дозволяла бачитись навіть попри рішення суду. Органи опіки у цій ситуації лишалися бездіяльними, оскільки родичі жінки працювали у прокуратурі, – констатує Наталія Вернидуб.
Найбільш голосною справою за рік роботи лінії активістка називає справу школяра Ігоря Слабенка, що сколихнула всю область.
– Той факт, що справу спрямовано на перерозслідування – велика наша перемога. Знову ж таки, не беремося стверджувати хто правий а хто винний. Однак правосуддя має бути одним для всіх – і якщо має місце цілковите порушення прав людини, то громадськість не повинна мовчати, – переконана Наталія. – Сьогодні підтримуємо контакти з активістами у більшості районів області. Нам фактично вдалося напрацювати нову систему взаємодії та підтримки. І це важливо, адже якщо роз’єднати нас, то і про боротьбу з корупцією нічого буде і говорити. Система, на жаль, єдина. І наскільки вдасться її зламати залежить від того, чи будемо єдині ми.
Звертатися на Антикорупційну лінію можна за телефонами (096)910-20-20, (093)910-20-20. У разі крайньої потреби дзвінки можливі у вихідні та позаробочий час.