Генетики розповіли, чи успадковують діти шкідливі звички батьків
- 13-10-2015, 11:55
- У світі / Стиль життя
- опублікував Сергій Корнелюк
- 0
- 3842
Зі шкільних часів ми знаємо дарвінівську теорію еволюції, згідно з якою всі живі істоти успадковують ознаки батьків, записані в генах. При цьому регулярно з'являються спроби знайти і інші можливі шляхи передачі спадкової інформації.
Так, днями стало відомо, що канадські біологи з Університету Макгілла в Монреалі, провівши серію дослідів на мишах, прийшли до висновку, що на здоров'я потомства можуть впливати не тільки гени батьків. Важливу роль відіграють також особливі білки, які «упаковують» спіраль ДНК, утримуючи її в згорнутому стані. А стан цих білків, у свою чергу, залежить від так званих епігенетичних міток, пов'язаних з активністю роботи тих чи інших генів у батьків мишенят.
Коментарі до цієї наукової роботи, які з'явилися в деяких ЗМІ, тягнуть на Нобелівську премію для канадців. Мовляв, фактично підсумки експериментів свідчать, що спадкування йде не тільки через гени, і навіть шкідливі звички батьків можуть запросто передаватися потомству. Адже куріння і алкоголізм, хоч і не ведуть до глибинних змін в ДНК, але впливають на активність роботи генів, тобто змінюють ті самі епігенетичні мітки.
- Безумовно, палити і зловживати спиртним небезпечно, але вважати, що ці шкідливі звички самі по собі можуть передатися у спадок і сприяти алкоголізму у дитини - антинауково, - підкреслює лікар-генетик біомедичного холдингу «Атлас» Ірина Жегуліна. - Причому, такий зухвалий висновок ніяк не витікає з експериментів канадських учених.
У той же час вже є дані, що у людей в генах записана не тільки схильність до хвороб, а й, скажімо, підвищена схильність до азартної поведінки («ген авантюризму»), до різних залежностям, наприклад, від солодкого, до частого переїдання. Це пов'язано в тому числі з особливостями роботи рецепторів «гормону винагороди» дофаміну, які визначаються генетично.
Однак на поведінку і здоров'я дитини в реальному житті генетика впливає, як правило, не більше ніж на 20 - 25% (крім випадків рідкісних генетичних хвороб і хромосомних синдромів, які викликаються поломками в генах). Решту вкладу вносить оточення, виховання, екологія, спосіб життя. «За допомогою генетичного тесту зараз кожен може дізнатися свій ступінь схильності до певних звичок і особливостей поведінки, - пояснює Ірина Жегуліна. - Але це буде лише частка ймовірності, яку ви можете як збільшувати, так і знизити, змінюючи спосіб життя і оточення».
Словом, наукові дані як і раніше говорять про те, що генетика - зовсім не виправдання, на яке можна списати свої шкідливі звички. Так, колір очей і волосся дитини на 100% буде залежати від батьків, а ось поведінка спадкоємців куди більше залежить від виховання, оточення в сім'ї, школі і т.д.